Ознака: Адвокат
Македонија 06.06.21 | 16:34

Геровски: Не може договорот помеѓу Македонија и Бугарија да го смени она што е внесено во Обединетите Нации

Онаа комисија за историчари која што е наведена во Договорот според него нема овластувања да преговара ниту за таканаречените идентитетските прашања а уште помалку...

Скопје 16.04.21 | 09:04

ВМРО-ДПМНЕ: Градот тоне, а луѓето на мрзеливиот Шилегов рекетираат адвокати

Градот тоне, а шефот на кабинет на мрзеливиот Шилегов и секретарот на Град Скопје рекетираат адвокати, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ, за скандалот што го објави адвокатот...

Скопје 13.04.21 | 12:42

Адвокатото Митровски: Шефот на Кабинетот на Шилегов лаже дека „сум лапал без тендери“, има патолошка омраза кон мене

Адвокатот Јанаки Митровски, јавно го прозва Никола Наумоски, шефот на Кабинет на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, за кого вели дека во лажно го обвинил оти „земал...

Македонија 11.04.21 | 15:27

Адвокатката Добричанин: Сите вештачења потврдија – македонскиот пасош на водачот на Шкаљарскиот клан е оригинален

Јован Вукотиќ, осуден криминалец е еден од лицата кои имале фалсификуван македонски пасош. Во емисија на спрската телевија „Хепи“, адвокатката на Вукотиќ говори за...

Балкан 22.01.21 | 11:29

Срамна закана на адвокатот на Алексиќ: Ќе доставам материјали, па ќе видите како среќно се смее некој што е злоставуван

Ако продолжи медиумската хајка и линчувањето на мојот клиент, ќе бида принуден да доставам „некои материјали“, се закани адвокатот на српскиот режисер и професор...

Црна хроника 02.11.20 | 14:14

Обид за убиство во канцеларија на извршител, адвокат спречил трагедија

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое што на 29 октомври годинава, во канцеларија на извршител...

Македонија 18.06.20 | 12:30

Дуковски: Казната е брутална, „Рекет“ е голема конструкција

Денешната пресуда беше очекувана од почетокот на овој судски процес. Знаевме дека ќе биде вака брутална казна и оваа пресуда најмалку се заснова на докази, изјави по...

Црна хроника 02.04.20 | 20:17

Добро бре ,,фраери”, дали сте нормални вие: Штипски адвокат одби да ги брани насилниците

Пријатели на семејствата на насилниците од Штип кои денес беа лишени од слобода откако се појави видео на кое се гледа како претепуваат девојка, го контактирале штипскиот...

Вести 26.01.20 | 15:54

Милошоски: Рускоска е најдобриот адвокат на З.З. и Вице Фратело

„Ла верита открива дека ЗЗ, Вице Фратело и Зоран Лорета Георгиев бркале цели фамилии од работа, им исклучувале струја и вода доколку не гласаат за нив. Каква нечовечност...

Македонија 17.01.20 | 17:16

Страшевски: Во судница јавно да се коментира нечија здравстена состојба, тоа е невидено!

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето да дојде...

Македонија 03.12.19 | 13:33

Дуковски: На Боки 13 му се одземени 71 вреќа гардероба

Адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски во негова одбрана истакна дека обвинението не може да биде докажано и оти се само индиции. Според него, како судот ќе докаже...

Македонија 30.11.19 | 21:27

Стојановски: Немам политичка заднина, очекувам иницијативата да биде прифатена

Политички мотиви немал, а единствена цел за иницијативата со која Уставниот суд би можел да ги воскресне аболициите на екс-шефот на државата Иванов, била заштита на...

Црна хроника 03.10.19 | 11:23

Тајниот исказ на Кичеец за „Рекет“ бил нуден на адвокат за пари?!

На продажба бил ставен исказот на осомничениот Зоран Милевски за случајот „Рекет“, односно непознато машко лице се јавило на еден од вклучените во одбраната и го понудил...

Црна хроника 24.09.19 | 10:58

Јанева ја засилува одбраната, освен Фрчкоска за „Рекет“ ќе ја застапува и адвокатот Кадиев

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева доби засилување во одбраната, дознава МКД.мк. Освен адвокатката Ирена Фрчкоска, Јанева во постапката за „Рекет“...

Македонија 12.09.19 | 10:06

Адвокат доби доби казна од 2.000 евра за статусот: „Сваровски судија Лаличиќ, дно од судија“

Адвокатот Асмир Алиспајиќ доби казна од 2.000 евра бидејќи на социјалните мрежи објавил статус во кој ја споменува судијката Софија Лаличиќ. Спорниот статус адвокатот...

Македонија 20.08.19 | 12:57

Јошевска: Поголем проблем од адвокатот, е што адвокатот е еден од нејзините обвинети

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева сè уште е во Обвинителството за организиран криминал каде дава свој исказ за истрагата „Рекет“. За разлика од сите нејзини...

Твитови 20.08.19 | 11:33

Целата наша беда во една реченица

Јанева со адвокатот на Панделески осомничен во „Империја“ дава исказ за „Рекет“ целата наша беда во една реченица, Гаси интернет. — Слаткар Бавчов (@ABavcov) August 20, 2019

Македонија 20.08.19 | 11:30

Илиевски: „Врвниот специјален јавен обвинител“ на распит за рекетарлук со – адвокат!

„Врвниот специјален јавен обвинител“ отиде на распит за рекетарлук со – адвокат, коментира Богдан Илиевски за специјалната јавна обвинителка. Тоа е сè што треба...

Македонија 20.08.19 | 10:58

Осомничена или сведок? Катица Јанева со адвокат на распит

Иако беше најавено дека е повикана како сведок, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со адвокат дојде на распит во Обвинителството за организиран криминал...

Црна хроника 07.08.19 | 10:32

Адвокатот Рауфи: Морина ќе биде ослободен од притвор, нема да биде екстрадиран во Србија

Поминаа скоро две недели од апсењето на поранешниот војник на УЧК, Томор Морина, во Македонија. Тој беше уапсен од македонските власти по налогот за апсење од ИНТЕРПОЛ...