Ознака: АД ЕСМ
Економија 29.06.22 | 14:06

Состанок на сите директори во АД ЕСМ – се зголемува планот за производство за целосно задоволување на потребите од струја

Управниот и Надзорниот одбор на АД ЕСМ и директорите на сите подружици денеска одржаа состанок во ХЕС Црн Дрим во Струга, на кој е разговарано за зголемување на планот...

Економија 28.05.22 | 19:32

АД ЕСМ: Произведуваме електрична енергија за граѓаните, а не за општините

АД ЕСМ со соопштение реагираше на  денешната прес-конференција на  лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кое го пренесуваме во целост: Го потсетуваме...

Економија 27.05.22 | 14:21

Ковачевски: Ревитализација на големите хидроелектрани за долгорочна стабилност на енергетскиот систем

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска присуствуваше и се обрати на настан по повод 65 години од пуштањето во употреба на хидроелектраната Вруток. Во продолжение...

Економија 29.04.22 | 13:04

АД ЕСМ: Се поставуваат цевките од Топловодот од РЕК Битола

Започна поставувањето на цевките од топловодот од РЕК „Битола“ до Битола. Како што информираат од АД ЕСМ, со засилен интензитет се подготвува трасата низ која ќе поминува...

Економија 01.04.22 | 22:11

Ковачевски информира за што се потрошија 171 милион евра од Владата за енергетската криза

Директорот на ЕСМ Васко Ковачевски денеска информира каде завршиле 171 милион евра кои владата ги префрли на сметката на компанијата за го амортизира покачувањето на...

Економија 23.03.22 | 10:15

ЕСМ: Ја менаџираме енергетската и топлинската криза

Директорот за развој и инвестиции на АД ЕСМ, Благој Гајдарџиски, учествуваше на регионалната конференција за енергетика „Самит за енергетската иднина” што се одржа...

Економија 01.03.22 | 11:38

Ковачевски тврди дека не се увезува струја: АД ЕСМ испорачува исклучиво електрична енергија произведена од домашни капацитети

АД ЕСМ испорачува исклучиво електрична енергија произведена од домашни капацитети. Не се увезува струја, вели првиот човек на компанијата Васко Ковачевски. Во видео...

Економија 14.02.22 | 19:29

Уште еден милионски тендер за „Марковски компани“ без оглас од ЕСМ

Државната компанија за производство на струја АД ЕСМ (ЕЛЕМ) спроведе уште една тендерска постапка по пат на директни преговори без претходно објавување на оглас за...

Македонија 11.02.22 | 15:28

Одбележана годишнината од смртта на загинатите градители на ХЕС Маврово

Симболично, со положување на цвеќе пред споменикот на градителите, делегација на АД ЕСМ, предводена од раководството на ХЕС „Маврово“, им оддаде почит на загинатите...

Македонија 08.02.22 | 09:58

„Стварно се ненормални, рекетари едни!“ вели Весна Бејби за ЕВН и јануарските сметки за струја

Актерката Весна Бејби Петрушевска остана во шок откако ѝ стигнале последните сметки за струја. Преку фејсбук-видео таа им порачува на ЕВН дека се рекетари. ЕВН онлајн...

Економија 06.02.22 | 19:22

Со селфи до медиумите Ковачевски и Матевски покажаа дека и во недела е работен ден во Суводол

Недела, работен ден во рудникот Суводол во Битола. На фотографиите се гледа текот на ископот на јаловина и јаглен во рудникот Суводол. Генералниот директор на АД ЕСМ,...

Економија 22.01.22 | 19:49

Ден пред ЕСМ да го преземе, БЕГ склучил договор од 40 милиони евра за набавка на 52.1 милиони килограми мазут

Само ден пред преземањето на управувањето на топлинската енергија од ЕСМ, компанијата БЕГ склучила договор во вредност од 40 милиони евра за набавка на 52.1 милиони килограми...

Економија 21.01.22 | 19:19

ЕСМ го презема управувањето и со топланата Скопје Север

Владата на денешната петта седница го одобри Договорот за деловно-техничка соработка со кој се регулираат меѓусебните права и обврски на Прокуристот како застапник...

Економија 20.01.22 | 11:39

Од утре парно ќе има и по полноќ

Од утре АД Електрани на Македонија (ЕСМ) ќе го преземат управувањето со БЕГ и со „Скопје Север“. Со тоа ќе се спроведе владината одлука донесена неодамна, со цел да се...

Економија 26.12.21 | 19:15

АД ЕСМ: Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ му наштетува на угледот на компанијата

АД ЕСМ ги оценува како тенденциозни и злонамерни инсинуациите на политичката партија ВМРО – ДПМНЕ искажани во денешната изјава на партискиот портпарол. Од ЕСМ наведуваат...

Економија 10.12.21 | 13:38

Антовски: ЕСМ не учествува на тендерите на ЕВН ХОМЕ, затоа што не може да произведува пресметани количини на струја

Македонија е длабоко навлезена во енергетската криза и не е во можност да се справи со предизвиците и последиците предизвикани од кризата. Електроенергетскиот систем...

Економија 23.11.21 | 13:18

ЕСМ: 90 илјади тони јагленза РЕК Битола ќе го обезбеди Косово

Електрани на Македонија објави дека е прифатена понуда од 90 илјади тони јаглен од Косово за потребите за РЕК Битола, додека за останатите 810.000 тони ќе има повторно...

Економија 06.11.21 | 12:57

ЕСМ: Саниран е пожарот во РЕК Битола, комбинатот работи со еден блок, следната недела ќе работат два блока

Саниран е пожарот кој изби синоќа во РЕК Битола, и на местото се врши увид од страна на стручни екипи од АД ЕСМ за утврдување на причините. Пожарот почна на еден од изолаторите...

Економија 06.11.21 | 12:20

ЕСМ: 900-те илјади тони јаглен е за потребите на фирмите и државните институции за дополнително производство на струја

Поради зголеменото интересирање на медиумите за набавката на јаглен за дополнително производство на електрична енергија за потребите на фирмите и државните институции,...

Македонија 16.10.20 | 11:18

Синдикалниот лидер на ЕЛЕМ прераспределен на работно место на 120 километри од дома

Раководството на АД ЕСМ (ЕЛЕМ) врши постојан и континуиран притисок преку своите раковдни лица врз членовите на Самостојниот синдикат на работниците во енергетика,...