Ознака: 8 март
Македонија 08.03.22 | 23:13

Куновска: СДСМ уште еден 8 март со празни и глупи изјави за наводна грижа за жените

Поранешната функционерка на СДСМ, Софија Куновска, се потсетува на свој коментар од пред четири години дека СДСМ само декларативно се залага за подобрување на правата...

Македонија 08.03.22 | 20:06

Максим Димитриевски: Женскиот дел од општинската администрација е еден од главните алки во општината за домаќинско и успешно работење во институцијата

Раководството на локалната власт во Куманово одржа празничен состанок со дел од раководниот женски тим во Општината. На состанокот, сите припаднички од понежниот пол...

Музика 08.03.22 | 15:11

Здравко Чолиќ го честиташе 8 Март со нова песна

Здравко Чолиќ, кој има огромен број обожаватели и особено обожавателки, одлучи да го честита денешниот празник со нова песна. Драги пријатели, ви подаруваме нова песна...

Астро 08.03.22 | 12:41

Хороскоп за 8 март: Раковите полни со енергија, Стрелците немирни, нови идеи за Девиците…

Овен Вашиот ум може да биде немирен поради неодамнешни настани. Игнорирајте ги луѓето што бараат заем од вас. Ако чувствувате напнатост, разговарајте со близок роднина...

Македонија 08.03.22 | 12:25

Проф. Силјановска-Давкова: Честит 8-ми Март, празник на храбрите жени во се уште машкиот свет!

Професорката Гордана Силјановска-Давкова која е добра познавачка на родовите политики во земјава, низ фејсбук објава, сумира за актуелната положба на жените во македонското...

Свет 08.03.22 | 12:02

Фон дер Лајен: На ​​овој Меѓународен ден на жената моето срце е со сите Украинки

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, се огласи на Твитер на 8 Mарт, Меѓународниот ден на жената. Фон дер Лајен испрати силна порака, велејќи дека...

Македонија 08.03.22 | 11:26

Пендаровски: Родовата еднаквост е предуслов за слободно, развиено, демократско, праведно и отворено општество

По повод одбележувањето на Меѓународниот ден на жените, претседателот Стево Пендаровски ја упати следнава порака: Денеска кога ја одбележуваме борбата на жените за...

Култура 07.03.22 | 14:28

По повод 8 Март Францускиот институт ќе го прикаже филмот „Старателство“ во Кинотека

Францускиот институт во Скопје по повод 8 Март ја организира проекцијата на филмот „Старателство” во Кинотека на Македонија (утре во 20 часот). Филмот е со ангажирана...

Скопје 07.03.22 | 13:40

Сиромаштијата има женско лице: Утре ќе се одржи осмомартовски марш

На овој 8 Март, односно утре, ќе се маршира за женската сиромаштија, која се продлабочи со пандемијата на ковид-19 и сите последици. Маршот ќе се одржи во вторник, во 12 часот,...

Македонија 08.03.21 | 20:48

На петтиот Марш за женски права активистките потсетија – Држава што не постапува е држава што силува

Стотици активистки и активисти, денеска по повод Меѓународниот ден на жената, се собраа пред Министерството за внатрешни работи (МВР), означувајќи го почетокот на петтиот...

Македонија 08.03.21 | 18:33

Мицкоски: Жените се столб во семејството и во општеството, нивниот придонес кон одлуките, политиките и законите гради подобра иднина за сите нас

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, испраќа порака по повод 8 Март, Меѓународниот ден на жената Меѓународниот ден на жената се одбележува во чест на жените...

Македонија 08.03.21 | 14:30

Анализа: Пандемијата имала поголемо негативно влијание врз жените

Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Министерството за труд и социјална политика денеска, по повод Меѓународниот ден на жената, објавија анализа, поддржана од Мисијата, за влијанието...

Македонија 08.03.21 | 10:50

Пешевска: Пандемијата нè уназади во женските права, владата носеше мерки за кои немаше родова анализа

Ви се обраќам на овој посебен ден за нас жените, Меѓународниот ден на жената, кој се празнува низ целиот свет. Своевремено, Клара Цеткин во 1911 година за прв пат го организирала...

Македонија 08.03.21 | 10:14

Заев: Немаме повеќе ни минута за губење, жртвите мора да бидат заштитени

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев упати честитка по повод Меѓународниот ден на жената, 8 Март.Тој наглсува дека избира да предизвикува да...

Калеидоскоп 08.03.21 | 10:07

„8-ми Март не е само ден на жената, туку и празник на сите жени“: Легендарната честитка од СДСМ

Осми март е Меѓународен ден на жената, но и повод да се потсетиме на една легендарна честитка од СДСМ Битола и до жената и до сите жени, без делење по родова структура:

Македонија 07.03.21 | 20:11

Заев: Политките на СДСМ се во духот на целосна родова еднаквост и еднаква застапеност на жените

Претседателот на СДСМ Зоран Заев вечерва се обрати на онлајн конференција на Форумот на жени на СДСМ организирана по повод Меѓународниот ден на жената – 8 Март, соопштија...

Калеидоскоп 07.03.21 | 20:00

Со ора, чочеци и жива музика, Македонците во Мелбурн прославуваа 8 Март

Стотици Македонки, но и Македонци со оро и чочек го прославија Денот на жената, 8 Март во ресторанот „Емералд Рецепција“ во Мелбурн, Австралија. Фотографии и видеоснимки...

Интима 07.03.21 | 17:51

На Денот на жената одберете секс пози за поголемо задоволство на вашата дама

Не дека секој ден не треба да мислите и на нејзиното задоволство, но утрешниот направете го уште попосебен со овие секс-пози: 1.Мисионерска поза Мисионерската поза дефинитивно...

Естрада 08.03.20 | 21:05

Киа Коцкар: Никој не ве припитоми и вие никој не припитомивте

Пејачката Киа Коцкар на својот „Инстаграм“ се пофали со подарокот за 8 март и напиша моќна порака со која ги разнежи фановите. Вие воопшто не личите на мојата ружа, вие...

Македонија 08.03.20 | 12:20

Жените во Македонија биле хероините кои се испишале низ сите наши големи датуми

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ им го честита 8 Март, Меѓународниот ден на жената на сите припаднички на понежниот пол. Борбата за еднаквите права жената ја...