Категорија: Здравје
Здравје 30.06.20 | 22:51

Филипче најостро го осуди инцидентот во ГОБ „8 Септември“: Ова е чин на крајно непочитување на сите здравствени работници

Министерот за здравство Венко Филипче најостро го осуди инцидентот кој се случи вечерва во ГОБ „8 Септември“ која една докторка беше нападната од страна на семејствоо...

Здравје 30.06.20 | 21:54

Д-р Кон: Не се очекуваше ваков потенцијал на вирусот во лето

Српскиот епидемиолог Предраг Кон денеска изјави дека не се очекувало дека новиот коронавирус ќе покаже толкав потенцијал во текот на летото. Таа неочекуваност не се...

Здравје 30.06.20 | 20:54

Семејството на почината пациентка од ковид-19 барало да се направи обдукција, сакале сами да ја носат на патологија, па се случил инцидент во ГОБ „8 Септември“

Попладнево во ГОБ „8 Септември“ се случил инцидент со семејство на почината пациентка од ковид-19. Семејството побарало сами да го однесат телото на починатата на скопска...

Здравје 30.06.20 | 20:52

Заразен оџа и затворени 8 џамии во Кичево

Бројот на заразени со Ковид-19 бележи раст и во Кичево. Според статистиките на Министерството за здравство досега се регистрирани 30 позитивни случаи, кои поради тешката...

Здравје 30.06.20 | 17:54

Тоа е рецептот за катастрофа: Американскиот епидемиолог за попуштање на мерките

Големиот број на заразени со коронавирус во САД е во најголем дел предизвикан од попуштање на мерките, односно, од занемарувањето на препораките да се одржува физичка...

Здравје 30.06.20 | 16:19

Новороденче и неговата мајка од Штип позитивни на коронавирусот

Новороденче и неговата мајка се позитивни на коронавирусот. Надлежните од Центарот за јавно здравје информираат дека откако новороденчето појавило симптоми е испратено...

Здравје 30.06.20 | 15:21

Имала симптоми, но не криела, вели директорот за заразената болничарка од Прилеп

Четири болничарки и три медицински сестри од прилепското гинеколошко-акушерско одделение се позитивни на Ковид-19, а 9 здравствени лица кои биле во контакт се пратени...

Здравје 30.06.20 | 15:12

Бројот на починати надмина триста: Нови 126 случаи и четворица починати пациенти

Во последните 24 часа се направени 1.140 тестирања, а регистрирани се 126 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 66 – Куманово 6 – Штип 15 – Прилеп 3 – Тетово 19 – Струга...

Здравје 30.06.20 | 13:26

Вo ГОБ „8 Септември“ денеска примени 18 новозаразени во тешка состојба: 100 пациенти се на кислородна поддршка

Само во последното деноноќие во ГОБ „8 Септември“ се примени 18 нови пациенти заразени со корона вирусот, а според директорот на болницата, д-р. Христијан Костов, тие...

Здравје 30.06.20 | 08:18

Иако уште не е пронајден знаат колку ќе чини: Лекот за корона ќе биде околу 3.000 долари

Компанијата „Гилеад“, со седиште во Калифорнија, одлучи цената на ремдесивир, потенцијелен лек за Ковид-19 да изнесува 2.340 долари за петдневе третман во САД и другите...

Здравје 29.06.20 | 21:00

Кога ќе го победиш коронавирусот, после сите бегаат од тебе

Тој ден кога Елизабета Мартучи и нејзиниот 11-годишен син беа официјално прогласени за здрави, тие излегоа од куќата во јужниот дел на Њу Џерси носејќи креда. На тротоарот...

Здравје 29.06.20 | 19:31

Д-р Митов почнува камапња „Никаде без маска“

Д-р Александар Митов, магистер по јавно здравје и влијанија на животната средина врз здравјето почнува камапња со цел да се прекине ширењето на коронавирусот во Македонија...

Здравје 29.06.20 | 19:14

Одредена е цената на лекот за лекување на коронавирус

Компанијата Gilead Sciences Inc одлучи цената на лекот ремдесивир, за лекување на заболени од Ковид-19, да биде 390 долари за шише, во разивиените земји, соопшти извршниот директор...

Здравје 29.06.20 | 16:51

Самостојниот синдикат на Клиничкиот центар предупредува: Ќе колабира системот, тргнете ги докторите од избирачките одбори

Самостојниот синдикат на Клиничкиот центар предупредува дека ќе колабира системот, ако не се тргнат докторите од избирачките одбори. Во соопштение до јавноста посочуваат...

Здравје 29.06.20 | 16:43

Детската болница „Козле“, која сега е ковид-центар функционира со тимови од Инфективната клиника кои ротираат

Денеска Министерот за здравство доц. д-р. Венко Филипче го посети Институтот за белодробни заболувања кај деца „Козле“ кој од неодамна е пренаменет за згрижување и...

Здравје 29.06.20 | 15:41

Додека Филипче убедува дека ситуација е под контрола: 12 починати, 132 новозаразени од корона вирус од 868 теста

132 нови случаи на ковид-19 се регистрирани во изминативе 24 часа. Во Скопје-57, Куманово-10, Дебар-1, Штип-13, Прилеп-7, Тетово-19, Струга-3, Велес-4, Битола-1, Охрид-5, Кавадарци-1, Гостивар-6,...

Здравје 29.06.20 | 14:02

Две деца се меѓу 22 пациенти позитивни на коронавирусот во болницата во Козле

Дваесеттина пациенти се хоспитализирани во болницата на Козле, а вкупниот капацитет на болницата е 60-тина кревети со централен довод на кислорот, што е многу битно за...

Здравје 29.06.20 | 12:25

Французите идентификуваа нов вирус

Француски научници открија нов вирус користејќи ја истата техника што се користеше за откривање на коронавирусот. Сепак, тие велат дека нема причина за загриженост...

Здравје 29.06.20 | 12:03

Докорите предупредуваат: Покривајте го и носот со маските, не само устата

Со доаѓањето на вториот бран од корона, докторите повторно предупредуваат на потребата за носење маски. Но, не само за носење туку и за нивна правилна употреба. Доктор...

Здравје 29.06.20 | 11:45

Истражување: Расте стравот кај населението од коронавирусот

Кај населението во земјава се бележи зголемен страв од можноста за зараза со коронавирусот. Се намалува скептицизмот на луѓето за опасноста и заканите од вирусот, а...