Категорија: Здравје
Здравје 30.03.20 | 10:53

Граѓаните со симптоми на коронавирус да не одат, туку да се јават кај матичниот лекар

Владата на Фејсбук ги повика граѓаните доколку имаат симптоми типични за коронавирус, како температура, треска, кашлица, отежнато дишење, да се јават телефонски кај...

Здравје 30.03.20 | 10:35

Ковид-19 можел да се шири со години или децении меѓу луѓето, пред да биде откриен, вели нова студија на тим на научници

Ковид-19 можел да се ширри меѓу луѓето со години или децении пред да се појави пандемијата, открива тим од научници во новата, алармантна студија, пишув „НЗ Хералд“. Вирусот...

Здравје 30.03.20 | 10:06

САД го одобри хлоракинот за лечење од коронавирус во болнички услови

Американската сојузна агенција за лекови ФДА ја одобри примената на хлоракин и хидроксихлоракин за лечење на заболените од коронавирусот во болнички услови. ФДА вчера...

Здравје 30.03.20 | 09:45

„Дејли мејл“: Дебелите луѓе се изложени на поголем ризик од Covid-19

Речиси две третини од сериозно болните пациенти со коронавирус се дебели и скоро 40 проценти се под 60-годишна возраст, открива истражувањето на National Health Service Шеесет и...

Здравје 30.03.20 | 09:33

Доктор стана бездомник, се пресели во шатор во гаража за да не го зарази семејството

Докторот од Калифорнија Тими Ченг кој лекува пациенти со коронавирус, по смената е самоизолиран. Тој решил да живее во шатор за да го заштити своето семејство од потенцијална...

Здравје 30.03.20 | 09:22

На 3 Д видео прикажано што им прави корона вирусот на белите дробови

Универзитетската болница во Вашингтон неодамна објави 3Д видео од белите дробови на пациент со корона вирус. Во видеото се прикажани белите дробови на маж кој неколку...

Здравје 30.03.20 | 09:12

До крајот на неделава ќе бидат поделени шест илјади бесплатни маски за медицинските лица направени со 3Д принтери

До крајот на неделава ќе бидат поделени шест илјади заштитни маски на медицинските лица во државата благодарение на екипата од иницијативата, на чело со ортопедскиот...

Здравје 30.03.20 | 08:54

Пласидо Доминго итно е префрлен во болница, му се влошила состојбата, има Ковид-19

Шпанскиот оперски пејач Пласидо Доминго (79) итно е префрлен во болница откако здравствената состојба му се влошила една недела откако дознал дека заболел од коронавирус. Тој...

Здравје 29.03.20 | 22:39

Струмичканка мета на навреди и лаги од нејзините сограѓани откако се вратила од Германија

Елена Иванова, студентка од Струмица која пред дваесетина дена се вратила од студиите во Германија бидејќи факултетот каде што студира бил затворен, преку струмичката...

Здравје 29.03.20 | 22:13

Андријана Цветковиќ: Во Јапонија коронавирусот се утврдува за десет минути

Првото детектирано лице со овој вирус беше во почетокот на јануари, лице кое лежело во болница поради други околности, а вирусот бил откриен подоцна. Во Јапонија речиси...

Здравје 29.03.20 | 20:00

АДИНГ донира материјали за изградба на Мобилната воена болница

Комплетна изведба на хидроизолациона заштита за објектот „Мобилна воена болница“ на Министерството за здравство во вредност од 15.000 евра денеска донираше компанијата...

Здравје 29.03.20 | 15:08

Болницата „Плодност“ од Битола ќе биде затворена 14 дена, поради докторот заразен со Ковид-19

Приватната гинеколошко-акушерска болница „Плодност“ во Битола, каде работи докторот заболен од коронавирус Христијан Трпчевски, ќе биде затворена во следните 14 дена,...

Здравје 29.03.20 | 13:50

Дијабетичарите и лицата со респираторни и кардиoваскуларни заболувања да бидат особено внимателни

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека лицата со одредени хронични заболувања се во поголем ризик од компликации типични за коронавирусот. -До нив апелирам...

Здравје 28.03.20 | 23:59

Германски доктор тврди: 50 проценти од тестовите за корона се неточни

Германскиот доктор Клаус Кенлајн смета дека 50 провенти од тестовите за корона покажуваат погрешни резултати. Половина од 160.000 тестови во Германија можно да се погрешни....

Здравје 28.03.20 | 20:02

106 лица од Дебарски бањи заминаа дома – остануваат во домашна изолација

Доцна попладнево од Дебар заминаа 106 лица кои беа затекнати со прогласувањето на кризната состојба во Дебар и Центар Жупа, поради коронавирусот, информира МИА. Како...

Здравје 28.03.20 | 18:34

Ги заразил менаџерот на Арсенал: Речиси цел тим на Вест Хем има корона

Осум фудбалери на Вест Хем имаат симптоми на коронавирус и се наоѓаат во самоизолација низ што мина и менаџерот Дејвид Моес од почетокот на март. Поради контакт со заразениот...

Здравје 28.03.20 | 17:59

Еден заболен од корона сместен во ГОБ 8 „Септември“

Еден заболен од корона е сместен во болницата „8ми септември“ – посочи директорот на ГОБ, Христијан Костов, во вестите на ТВ 24. Тој потенцираше дека болницата е одредена...

Здравје 28.03.20 | 17:00

Ветеринарната комора до Владата: Специјални дозволи и дефинирани ограничувања за шетање на милениците

Сопствениците на домашни миленици да добијат специјални дозволи со кои ќе може да ги изнесуваат кучињата надвор и додека трае полицискиот час, посебно за викендите,...

Здравје 28.03.20 | 16:56

Филипче денеска нема да одржи прес-конференција

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, во текот на денешниот ден нема да одржи прес-конференција. СПоред најавите прес ќе има во текот на утрешниот ден. Денеска на својот...

Здравје 28.03.20 | 16:44

Кире Лазаров со донација за Здравствениот дом во Свети Николе

Младите во Свети Николе организираат акција за помош на светиниколчани во борбата против корона вирусот. Тие нагласуваат дека најдобриот македонски ракометар, Кире...