Категорија: Семејство
Семејство 24.01.20 | 14:04

Мухамед 12 години по ред е најпопуларно име во Осло

Името Мухамед беше најпопуларно име во Осло и во 2019 година, тоа е најпопуларно име во норвешката престолнина веќе 12 години по ред, според норвешкото биро за статистика...

Семејство 22.01.20 | 12:51

Сека Алексиќ се предомисли, бебето нема да се вика Исак

Се породи српската пејачка Сека Алесиќ. Бебето ќе се вика Јован. Иако беше планирано наследникот да се вика Исак, сепак, пејачката се предомисли. Пејачката се огласи...

Семејство 21.01.20 | 15:24

Првото бебе во Виница се роди на 21 јануари

Tри недели по прославата на Нова Година, пристигна првороденото бебе во општина Виница за 2020 година. Се работи за девојче кое веќе го доби името Калина, а на свет ја донесе...

Семејство 20.01.20 | 15:45

Сурогат мајка починала раѓајќи дете за друго семејство

Мишел Рејвес од Сан Диего, САД, ги остави зад себе сопругот Крис и нивните две деца. Таа почина додека раѓаше дете на кое беше сурогат мајка, пренесува „Дејли мејл“. За...

Семејство 16.01.20 | 12:37

12 прекрасни имиња за момчиња и девојчиња кои значат светлина

Сакате на своето бебе да му дадете име со убаво значење? Тогаш прочитајте ја листата со прекрасни имиња за момчиња и девојчиња кои значат „светлина“. Алина – варијација...

Семејство 12.01.20 | 09:19

Принова во семејството Милошоски: Дариа, Михаела, Илина и Давид ќе добијат братче

Антонио Милошоски, пратеник и поранешен министер за надворешни работи и неговата сопруга Симона, наскоро очекуваат уште една принова во семејството. Милошоски со...

Семејство 10.01.20 | 12:11

Братчето Душан беше во 2017, а годинава Василија е прво родено дете во Гевгелија

Градоначалникот на Општина Гевгелија Сашо Поцков денеска ги посети среќните родители и нивното бебе Василија Камчева од село Моин кое е првото родено во оваа општина...

Семејство 09.01.20 | 15:34

Ова цвеќе треба да го имате дома, носи среќа и го чува семејството од зло

Фикусот е билка која сите треба да ја имаме дома. Според Фенг Шуи билките се неопходни дома, а фикусот носи радост, среќа и хармонија. Кога е сместен во југоисточниот...

Семејство 09.01.20 | 12:44

Невообичаено голем број близнаци во едно индиско село

Во едно индиско село се раѓаат невообичаено голем број близнаци, и никој не може со сигурност да објасни зошто е тоа така. Според податоците на училиштата во Сиркажи,...

Семејство 07.01.20 | 15:54

Во спомен на униформата тетовец го крстил синот Учк

Тетовецот Алберт Руфати на синот му го дал името Учк во спомен на своето војување прво во Косово, а потоа и во Македонија, пишува порталот на албански јазик „Инсајдери“. Руфати...

Семејство 06.01.20 | 22:17

Чини или не да се крштева или венчава во престапна година?

Бра­кот склу­чен во пре­стап­на го­ди­на кра­тко ќе трае – ве­ру­ва­ње што по­стои тол­ку одам­на, што ни­кој не знае зо­што и од ка­де про­из­ле­гу­ва. Ве­ро­јат­но,...

Семејство 03.01.20 | 21:40

Камерон Диаз стана мајка на 48 години

Холивудската глумица Камерон Диаз стана мајка на 48 години. Во брак со Бенџи Меден, Камерoн го доби своето прво дете, ќерката Радикс Меден. Среќна Нова година од семејството...

Семејство 03.01.20 | 21:21

Онур и Шехерезад чекаат бебе

Актерската двојка Берѓузар Корел и Халир Ергенч, кои на телевизиската публика ѝ останаа во сеќавање како Онур и Шехерезад од мегапопуларната турска сапуница „Илјада...

Семејство 01.01.20 | 14:03

Слаткар ќе стане татко, Сања Николиќ е бремена

Популарниот рапер Марко Маринковиќ – Слаткар новата година ја дочека со прекрасна вест. Неговата сопруга, поранешната водителка, манекенка и мис на Македонија, Сања...

Семејство 31.12.19 | 18:20

Петардите и огнометите предизвикуваат стрес и смртност кај кучињата и мачките

Петардите се составен дел од новогодишните прослави, но тие не само што се опасни за луѓето, туку предизвикуваат стрес и кај домашните миленици. Истражувањата покажуваат...

Семејство 31.12.19 | 10:12

Дениција и Давид најчести имиња во 2019 година

Дениција е најчестото женско, а Давид најчестото машко име што граѓаните во земјава им го давале на своите новородени деца во текот на оваа година. Според податоците...

Семејство 31.12.19 | 09:21

Ова се најчестите имиња во 2019 година

Дениција е најчестото женско, а Давид најчестото машко име што граѓаните во земјава им го давале на своите новородени деца во текот на оваа година. Според податоците...

Семејство 28.12.19 | 12:47

Тинејџери сами му ја реновирале куќата на својот болен сосед

Сиромашниот Самид Бошиќ живее во Дубица во Босна и Херцеговина. Тој наскоро ќе биде многу изненаден кога од болница ќе се врати дома. Имено, младите волонтери од Здружението...

Семејство 26.12.19 | 17:05

Ја откажала свадбата откако видела три збора во неговиот мобилен

Невеста ја откажала свадбата откако во неговиот мобилен телефон прочитала три збора. Иако некои сметаат дека нејзината реакција била претерана, според невестата Клер...

Семејство 25.12.19 | 09:42

Трамп не ѝ купил подарок за Божик на Меланија

Американскиот претседател Доналд Трамп призна дека не ѝ купил подарот за Божик на својата сопруга Меланија. Тој го изјавил ова за време на видео конференција на Бадниковата...