Категорија: Свет
Свет 11.06.24 | 19:33

Пожар избувна во палатата Версај

Пожар избувнал во палатата во Версај во Франција. Како што објавуваат британските медиуми, поради пожарот била спроведена евакуација од местото. Во официјалното соопштение...

Свет 11.06.24 | 19:20

Директорот на ФСБ презентира докази дека украинските служби се вмешани во терористичкиот напад во „Крокус сити“ во Москва

Директорот на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ), Александар Бортников, соопшти дека има докази коишто покажуваат дека украинските разузнавачки служби биле...

Свет 11.06.24 | 18:41

Се соочува со затворска казна до 25 години: Синот на Бајден прогласен виновен за нелегално поседување оружје

Поротата го прогласи синот на американскиот претседател Џо Бајден, Хантер Бајден за виновен по сите три обвиненија во федерално судење за оружје, објавија неколку медиум,...

Свет 11.06.24 | 18:23

Русија и Белорусија ја почнаа втората фаза од нуклеарните тактички вежби поради заканите од Западот

Руската и белоруската војска ја почнаа втората фаза од вежбите за распоредување на тактичко нуклеарно оружје поради заканите од западните сили. Во првата фаза, руските...

Свет 11.06.24 | 18:08

Бојкотиран говорот на Зеленски во германскиот парламент

Пратениците на партијата на Сара Вагенкнехт и мнозинството пратеници на Алтернатива за Германија (АфД) го бојкотираа говорот на Володимир Зеленски во Бундестагот. Унијата...

Свет 11.06.24 | 17:54

Столтенберг на самит во Рига: НАТО има сила, ресурси, способност и политичка волја да ја заштити секоја земја-членка

НАТО има сила, ресурси, можности и политичка волја да ја заштити секоја своја земја-членка, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг во летонската...

Свет 11.06.24 | 17:12

Хамас ја прифати резолуцијата на Советот за безбедност за прекин на огнот во Газа

Претставникот на Хамас, Сами Абу Зухри, изјави дека групата ја прифаќа резолуцијата за прекин на огнот на Советот за безбедност на Обединетите нации и е подготвен да...

Свет 11.06.24 | 14:42

Макрон: Нема да поднесам оставка без разлика на резултатот од француските избори

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека нема да поднесе оставка без разлика на исходот од претстојните парламентарни избори во Франција. Макрон,...

Свет 11.06.24 | 12:33

Политико: Мишел не сака да ја покани Фон дер Лајен на неформалниот состанок на лидерите на ЕУ

Најновиот план на претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, да ја смени претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вклучува нејзино држење подалеку...

Свет 11.06.24 | 11:23

САД ја укина забраната за украинскиот АЗОВ да користи американско оружје

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ќе ја укине забраната што ја спречи контроверзната украинска воена единица да користи американско оружје,...

Свет 11.06.24 | 11:22

Ценовник на црниот пазар на храна во Газа: Пилешки копани чинат 200 долари, сирење 50, цигара на парче 20

Состојбата во Газа и недостикот на храна е алармантна.Од почетокот на операцијата на Израел  стана тешко да се планира испораката на помош.Залихите со храна веќе се...

Свет 11.06.24 | 08:50

Зеленски пристигна во Германија, колку пари ќе се собере за обнова на Украина?

Украинскиот претседател Володимир Зеленски пристигна во Германија на конференција посветена на повоената обнова на Украина и на разговори со канцеларот Олаф Шолц. На...

Свет 11.06.24 | 08:15

Советот за безбедност на ОН усвои американска резолуција што го поддржува предлогот на Израел за прекин на огнот

Советот за безбедност на ОН усвои американска резолуција што го поддржува последниот предлог на Израел за прекин на огнот и ослободување на заложниците, и го повикува...

Свет 10.06.24 | 23:03

Иран: САД не сакаат прекин на огнот во Газа

Иранските власти ја обвинија администрацијата на Соединетите Американски Држави дека не е искрена и сериозна во однос на предлогот за прекин на огнот во Појасот Газа. Портпаролот...

Свет 10.06.24 | 22:51

Руски воен брод гори во Баренцовото Море, објави украински висок офицер

Портпарол на јужните одбранбени сили на украинската војска, Дмитро Плетенчук, изјави дека рускиот воен брод „Адмирал Левченко“ гори во Баренцовото Море, откако му...

Свет 10.06.24 | 22:40

Резервите им се пред крај: САД бараат помош од Јапонија за брзо надополнување на залихите на ракети и проектили

Соединетите Американски Држави побараа помош од Јапонија за брзо надополнување на залихите на проектили, со оглед на војните на Блискиот Исток и во Украина. Во барањето...

Свет 10.06.24 | 22:29

Песков: Мнозинството во Европскиот Парламент ќе биде проукраинско, Русија внимателно ќе анализира

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека официјална Москва ги следи изборите за Европскиот парламент. Тој изјави дека мнозинството во парламентот ќе биде проукраинско...

Свет 10.06.24 | 22:10

Се појави нов вирус кој за неколку секунди ви ги собира парите од вашата картица

Банкоматите низ Европа се цел на нов опасен софтвер. Овој нов вирус тип ги таргетира банкоматите во Европа, наречен EU ATM Malware, добива популарност со невидена ефективност...

Свет 10.06.24 | 21:54

Масакр во Нигерија: Вооружени напаѓачи убиле 50 жители на село

Најмалку 50 луѓе загинале, а неколку се киднапирани кога вооружени луѓе го нападнале селото Јаргоје во северозападна Нигерија. Десетици вооружени луѓе на мотори упаднаа...

Свет 10.06.24 | 21:42

Еден загинат во експлозија во полска фабрика за оружје

Едно лице загина во експлозија и пожар во фабрика за оружје и воена опрема во Полска. Лицето кое загина е 59-годишен вработен, изјави портпаролот на полицијата. Првичните...