Категорија: Скопје
Скопје 06.08.20 | 13:35

Хепенингот за поддршка на Универзална сала се одложува за во вторник

Иницијативата Солидарни за срцето на Скопје- Универзална сала ја известува јавноста дека поради временските прилики и врнежливото време, хепенингот планиран за денес...

Скопје 06.08.20 | 13:27

551 корисник го платиле долгот за вода на рати без камата

Петстотини педесет и еден корисник на ЈП „Водовод и канализација“ ја искористиле можноста добиена со акцијата на комапнијата спроведена од 17 јуни до 31 јули за наплата...

Скопје 06.08.20 | 12:50

Оливер Белопета: Најдобро е да добиеме нова Универзална сала, со стариот амфитеатрален облик и на иста локација

Една од најстарите културни манифестации, со традиција од безмалку 40 години и квалитет со каков што не может да се пофалат ниту многу поголеми градови, побогати држави...

Скопје 06.08.20 | 12:39

Се чисти атмосферската канализација за да не се поплави Скопје

Од ЈП „Водовод и канализација“ соопштија дека по обилните врнежи од дожд и засилениот ветер нивни екипи во текот на вчерашниот ден почнале со активности за расчистување...

Скопје 06.08.20 | 12:23

Дрво смачкало автомобил во Автокоманда

Екипите на јавните градски претпријатија од вчера и во текот на денешниот ден се на терен и интервенираат по невремето кое го зафати Скопје. Од ЈП „Паркови и зеленило“...

Скопје 06.08.20 | 09:55

Ветерот корнеше дрвја на Кеј

Силниот ветер кој дуваше синоќа коренше дрвја на Кејот на реката Вардар. Најмногу дожд до осум часот изутрина наврнал во Демир Капија каде се измерени 59 литри на метар...

Скопје 05.08.20 | 19:27

Ирена Ристиќ бара да се укине министерството за животна средина: Пластични шишиња и разен друг отпад со саати и саати течат со Вардар

Укинете го Министерството за животна средина!Шо ќе ни е?! Шо ќе ни е?!Пластични шишиња и разен друг отпад со саати и саати течат со Вардар!!!И така со години!!!, напиша на...

Скопје 05.08.20 | 19:01

Камерите го фатија: Таксист краде пакет пиво од пред дуќан

На социјалните мрежи се споделува видео од продавница во Скопје. На снимката се гледа како таксист краде пакет од пред дуќанот додека продавачот услужува друг муштерија. Таксистот...

Скопје 05.08.20 | 16:23

Пропадна тендерот: Ниту една фирма не сака да ја руши дивоградбата кај „Мавровка“

Пропадна тендерот на општина Чаир за фирма која ќе ги урива дивоградбите во општината. Ниту една фирма не се пријави на отворениот повик. Оттаму велат дека веднаш ќе...

Скопје 05.08.20 | 14:59

Бојан Маровиќ: Ве молам не уривајте ја „Универзална сала“, душата ме заболе кога слушнав

Реакциите околу „бизнис плановите“ на урбаната мафија поддржана од идејата на градската власт и скопскиот градоначалник Петре Шилегов со распишување конкурс за идејно...

Скопје 05.08.20 | 13:38

Ниту една фирма не се пријавила да ја руши дивоградбата кај ТЦ „Мавровка“

Пропадна тендерот на општина Чаир за фирма која ќе ги урива дивоградбите во општината. Ниту една фирма не се пријави на отворениот повик, објавува Телевизија 24. Оттаму...

Скопје 04.08.20 | 17:00

Ако ви треба инвертер, аплицирајте: Град Скопје има пари за уште 3.000 барања за субвенции

Од почетокот на отворањето на јавниот повик за субвенции за инвертери поднесени се 2.150 апликации, а остануваат средства за уште околу 3.000 барања, информираат од Град...

Скопје 04.08.20 | 16:41

Силно невреме го зафати Скопје, паѓаше град со големина на орев

Силно невреме го зафати Скопје попладнево. Град со големина на орев паѓа во неколку населби и делови од градот. Во други, невремето е со послаб интензитет. УХМР претходно...

Скопје 04.08.20 | 13:19

Викендов запалени два нови контејнери во Ѓорче Петров и во Карош

Во текот на изминатиот викенд непознати сторители запалиле два нови контејнери за одлагање смет што беа поставени во населбите Ѓорче Петров и Карпош, со што е предизвикана...

Скопје 04.08.20 | 09:34

Дивоградбата кај „Мавровка“ ќе се урива за 30-ина дена

Денеска истече рокот од 8 работни дена за пронаоѓање на фантомскиот инвеститор на дивоградбата во изградба пред трговскиот центар „Мавровка“. Од општина Чаир за „Сител“...

Скопје 02.08.20 | 14:16

Чаир сѐ уште со најголем број на активни случаи, се намалува бројот во Аеродром и Кисела Вода

Скопската општина Чаир сѐ уште на врвот по бројот на активни случаи со коронавирусот. Иако вчера бројот беше речиси идентичен со Аеродром и Кисела Вода, денешната статистика...

Скопје 01.08.20 | 16:38

Во Македонија има 3.700 активни случаи на ковид-19, Чаир, Аеродром и Кисела Вода со речиси ист број заболени

Скопските општини Чаир со 168, Аеродром со 161 и Кисела Вода со 158 речиси имаат идентични бројки на активни случаи . Карпош и Центар се изедначија и имаат по 128 активни случаи...

Скопје 01.08.20 | 13:13

Миро од Бекстејџ сака да се урива Универзална сала, иако таму го вработија еден месец пред изборите

Идејата која ја промовираа поединци од градската власт на чело со скопскиот градоначалник Петре Шилегов за уривање на „Универзална сала“ и распишаниот конкурс за...

Скопје 31.07.20 | 22:23

Објавен тендер за идеен проект за трамвај на тркала од Ѓорче Петров до Ново Лисиче

Градот Скопје денеска го објавија тендерот за избор на проектант што ќе го изработи идејниот проект за првата линија на брзиот автобуски систем – БАС (Bus Rapid Transit – BRT)...

Скопје 31.07.20 | 21:20

Големо невреме во Скопје

Силно невреме проследено со дожд и грмотевици го зафати Скопје. Во главниот град попладнево дуваше и силен ветер. Според синоптичарите, за утре е најавен локален дожд. Од...