Категорија: Скопје
Скопје 19.04.21 | 09:12

Граѓаните можат да аплицират онлајн: Утре повик за субвенции за чистење оџаци

Градот Скопје во вторник (20.04.2021 година) ќе објави Јавен повик за субвенционирање на домаќинства и на други субјекти на подрачјето на Град Скопје за чистење оџаци за...

Скопје 18.04.21 | 13:46

Град Скопје место да одговори за новата афера говори за трамвај

Неспособна да одговори на секојдневното одобрување и поздравување од страна на граѓаните на проектите на Град Скопје реализирани за само три години, ВМРО-ДПМНЕ фабрикува...

Скопје 18.04.21 | 12:22

Се појави нов „Драги Рашковски“ во ликот на секретарот на Шилегов

Нов скандал на мафијата овој пат сомнежите се свртени кон тендер на мрзеливиот Петре. Очигледно на повидок е нов „Драги Рашковски“, ама овој пат во градот Скопје, раководен...

Скопје 18.04.21 | 10:33

ВМРО-ДПМНЕ ќе обелодени нов скандал поврзан со Шилегов вреден 10 милиони евра

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски на својот Фејсбук најави дека денеска ќе одржи прес-конференција на која, како што пишува, ќе објави нов скандал. Недела,...

Скопје 18.04.21 | 09:47

 Мрзливиот Шилегов ветуваше стоп за бетонизацијата, а сега за зградите кај Холидеј Ин молчи, кој е неговиот став?

Мрзеливиот Петре Шилегов да не се крие и да излезе да го каже својот став во врска со висококатниците спроти хотелот Холидеј Ин, повикува Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ...

Скопје 17.04.21 | 19:00

Градоначалникот кој го продаде кучата – Петре Шилегов

Петре Шилегов го завршува мандатот на градоначалник на Скопје без ниту еден капитален проект зад себе во овие четири години, а патем за време на мандатот потроши скоро...

Скопје 17.04.21 | 08:51

Од одлуката на Советот на Општина Центар зависи дали ќе се реализира проектот спроти „Холидеј ин“

Одлуката што ќе ја донесе Советот на Општина Центар за суспензија на Деталниот урбанистички план, на седница, која сè уште не е закажана, ќе пресуди дали на локацијата...

Скопје 16.04.21 | 23:00

Првиот човек на Антикорупциска: Градоначалникот на Центар да побара суспензија на ГУП

Градоначалникот на Општина Центар треба да побара колку што е можно поскоро суспензија за Деталниот урбанистички план, вели во своето вечерашно гостување во емисијата...

Скопје 16.04.21 | 22:00

Oбвинителството се заинтересира за кулите кај Холидеј Ин

Јовески посочи и дека Обвинителството ги следи настаните околу проектот за изградба на кулите спроти Холидеј Ин и од тој аспект проценува дали во определени дејствија...

Скопје 16.04.21 | 21:21

Жителите на Градски ѕид ќе тужат во Стразбур ако се дозволи градење на високотокатниците кај „Холидеј ин“

Со писмо до повеќе надлежни институции во државата, околу илјада граѓани, сопственици на станови и жители на зградите од Градски ѕид во близина на паркингот кај хотелот...

Скопје 16.04.21 | 14:13

Богдановиќ: Инвеститорот поднесе барање за градежна дозвола за зградата спроти „Холидеј ин“, но јас не сум дал правосилност

Градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ денеска потврди дека инвеститорот преку е-системот на Општината поднел барање за градежна дозвола за првата зграда...

Скопје 16.04.21 | 12:59

Заради бетонските грдосии 200 дуќани во ГТЦ ќе останат без работа, а ГТЦ ќе пропадне

Продолжува јавното бламирање на инвеститорите за изградба на бетонските грдосии на паркингот пред хотелот Холидеј ин, во центарот на Скопје. Се плаќаат Пи Ар пропагандни...

Скопје 16.04.21 | 09:04

ВМРО-ДПМНЕ: Градот тоне, а луѓето на мрзеливиот Шилегов рекетираат адвокати

Градот тоне, а шефот на кабинет на мрзеливиот Шилегов и секретарот на Град Скопје рекетираат адвокати, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ, за скандалот што го објави адвокатот...

Скопје 15.04.21 | 20:41

Богдановиќ: Штетите кои би настанале од суспендирање на урбанистичкиот план ќе ги сноси Општината

Според новиот Закон за урбанистичко планирање штетите што би настанале од суспендирањето на планот и отстранувањето на недостатоците на урбанистичкиот план ќе ги...

Скопје 15.04.21 | 13:23

Кој лаже – министерот или градоначалникот: Има или нема елаборат за суспензија на планот кај Холидеј ин?

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ деновиве на неколку гостувања по телевизиските дебати за актуелната тема за објектите што се планирани да се градат...

Скопје 15.04.21 | 10:37

Според архиктектот на проектот: Против облакодерите кај ГТЦ „џафкале“ само 60 „фејсбукџии“

Според архитектот на проектот кој треба да се изградат три огромни згради во центарот на Скопје, а кој бил во комисија за ревизија на проектот Скопје 2104 година само...

Скопје 15.04.21 | 09:26

Сакате да нè превеслате, повеќе се потпишани на петицијата против зградите, отколку што се вакцинирани

Имате повеќе потпишани на петиција против зградите кај Холидеј ин него вакцинирани. И пак пробувате сите да не превеслате, коментира на Фејсбук Ивор Мицковски. Јавноста,...

Скопје 15.04.21 | 09:22

Оваа новата искривоколчена зграда, ако ни дојде земјотрес и ја види, ќе си рече дека поминал од тука и ќе ја одмине

Оваа новаата искривоколчена зграда што планираат да ја градат во Центар со лијани и бонсаи по терасите, ако ни дојде некој земјотрес и ако ја види, ќе си рече дека поминал...

Скопје 15.04.21 | 09:04

Дупката во фонтаната на плоштадот Македонија се уште зјае отворена

Среде плоштад наместо фонтана отворен кратер. И по две недели откако пропадна возилото на јавното претпријатие Комунална Хигиена во подната фонтана, штетата не е санирана....

Скопје 15.04.21 | 08:44

ВМРО ДПМНЕ: Неспособниот Шилегов месец дена не може да ја поправи фонтаната на плоштад, а не пак да направи нешто ново

Неспособниот Шилегов месец дена не може да ја поправи фонтаната на плоштад, а не пак да направи нешто ново. Имаме среќа што мрзливиот Шилегов наследи среден град со широки...