Категорија: Македонија
Македонија 23.10.21 | 08:23

И последните часови на власт Заев ги минува со свиткана кичма, го моли граѓанството, а тоа му порача: Касно е, Зоране, касно е!

Ништо не сме ние без граѓаните, затоа што граѓаните знаат сѐ. Во Скопје видовме што значи граѓанството. Скопје ќе си формира граѓански совет којшто ќе дава насока што...

Македонија 22.10.21 | 23:36

Мицкоски: По трет пат Заев вели дека ја разбрал пораката од народот, да му помогнеме на 31 октомври навистина да ја разбере

Зоран Заев вели дека доколку загубел на овие избори во Скопје и другите места низ државата ќе си заминел од местото премиер. Јас велам на 31-ви октомври да му помогнеме...

Македонија 22.10.21 | 23:36

Милошоски: Заев ја наметна темата за владина одговорност, тој наместо кандидатите одржа прес по поразите во скопските општини

Темата за владина одговорност за поразот на локалните избори ја наметна самиот премиер Зоран Заев, кој на денот на изборите за поразите во скопските општини, наместо...

Македонија 22.10.21 | 23:05

Кандидатот на СДСМ за Кочани се огpади: Не сум член на ниедна политичка партија

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Миле Левков од Кочани сподели видео на кое кандидатот на СДСМ за градоначалник во општината, Николчо Илијев се оградува од сопствената партија...

Македонија 22.10.21 | 22:59

Арсовска без коментар за изјавите на Заев дека ќе поднесе оставка, ако неговата партија го изгуби Скопје

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје Данела Арсовска која е поддржана од ВМРО-ДПМНЕ одби да ги коментира изјавите на премиерот Зоран Заев дека ќе поднесе...

Македонија 22.10.21 | 22:53

Победа на ВМРО и Алијанса-Алтернатива и во вториот круг го поткопува легитимитетот на владејачкото мнозинство

Пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Антинијо Милошоски, во вечерашното гостување во емисијата 360 Степени на Алсат оцени дека легитимитетот на владејачкото мнозинство...

Македонија 22.10.21 | 22:47

Милошоски: Резултатите од првиот круг од локалните избори се доказ дека власта ја губи довербата на граѓаните

Резултатот од првиот круг од локалните избори за ВМРО-ДПМНЕ е успешен и победнички, вели пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски, кој во вечерашната емисијата „360...

Македонија 22.10.21 | 22:36

Азири: Прашање на денови е кога ќе има ново владино мнозинство

Елми Азири од коалицијата на Алијанса за Албанците и Алтернатива во вечерашната дебата на „360 степени“ рече дека доколку кандидадите за градоначалници од владините...

Македонија 22.10.21 | 22:33

Маричиќ: ВМРО-ДПМНЕ го достигна својот максимум, во вториот круг ние ќе победиме

Бојан Маричиќ од СДСМ во вечерашната дебата на „360 степени“ рече дека резултатите во првиот изборен круг од локалните избори не се според нивните очекувања, но смета...

Македонија 22.10.21 | 22:30

Милошоски најави можна поддршка од ВМРО-ДПМНЕ за Максим Димитриевски во вториот изборен круг

Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ во вечерашната дебата на „360 степени“ рече дека во вториот круг од локалните избори тие ќе се обидат да победат во општините во кои имаат...

Македонија 22.10.21 | 22:29

Османи: Коалицијата ВМРО и Алијанса – Алтернатива формирана од потреба за моќ

Бујар Османи од Демократската унија за интеграција во своето денешно излагање во емисијата „360 степени“ на Алсат ја нарече непринципиелна соработката меѓу ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 22.10.21 | 22:27

Азири: Изборите се одржаа под притисок и уцени, сепак нашите резултати се добри

Изборите на 17 октомври, според високиот функционер на Алијанса за Албанците, Елми Азири, се одржале под бројни притисоци и уцени. Тој во емисијата „360 степени“ што се...

Македонија 22.10.21 | 22:02

Николоски: Процесот на реформа на ВМРО-ДПМНЕ ги дава своите резултати

Процесот на реформа на ВМРО-ДПМНЕ ги дава своите резултати, рече Александар Николоски во вечерашното гостување во емисијата Трилинг на ТВ 24. -95 отсто од кандидатите...

Македонија 22.10.21 | 21:43

Димитриевски: Бараме поддршката од сите  граѓани, верувам дека на 31-ви ќе ја добиеме

Независниот кандидат за градоначалник на општина Куманово Максим Димитриевски, во Топ Тема на телевизија Телма информираше дека Куманово од една од најзаглавените...

Македонија 22.10.21 | 21:33

Заев од Битола: Со чист образ барам од вас да дадeте шанса за земјата да продолжи да се движи кон иднината

Вечерва во Битола пред насобраните граѓани СДСМ одржа граѓанска трибина на која говореа граѓанската активистка и театарски режисер Софија Ристевска, кандидатот за...

Македонија 22.10.21 | 21:32

Николоски: Заев попусто се надева на пресврт во вториот круг, волјата на граѓаните покажа дека тоа е невозможно

Александар Николоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва во „Трилинг“ во 24 Телевизија, во врска со вториот круг од изборите истакна дека попусто Зоран Заев се...

Македонија 22.10.21 | 21:28

Николоски: Овие избори се референдум или ќе владее корупцијата на Заев или ќе има нова иднина со нова влада

Овие избори се во духот на референдум за владеењето на Зоран Заев, којшто гледам дека и тој го прифати, па истакна дека ако изгуби со Скопје ќе си даде оставка и од премиер...

Македонија 22.10.21 | 21:26

Николоски: Овие избори се референдум за владеењето на Заев

Овие избори се во духот на референдум за владеењето на Зоран Заев, којшто гледам дека и тој го прифати, па истакна дека ако изгуби со Скопје ќе си даде оставка и од премиер...

Македонија 22.10.21 | 21:21

Најдовски е човекот кој ќе работи на враќање на децата овде во Демир Хисар, Демир Хисар не се плаши!

Вистинското решение за Демир Хисар е Никола Најдовски. Им благодарам на сите граѓани кои во огромно мнозинство гласаа во првиот круг, а неговото водство во едни тешки...

Македонија 22.10.21 | 21:09

Николоски: Во Скопје битката е извесна, Данела Арсовска е новиот градоначалник , потребен е широк опозициски фронт и обединување

Во однос на вториот круг од локалните избори потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, вечерва во „Трилинг“, во Телевизија 24 истакна дека во Скопје битката...