Категорија: Македонија
Македонија 03.07.20 | 12:52

Дали Рускоска ќе ги згрижи кај себе „грациите“ од СЈО?

Во јавното обвинителство во тек е интерен оглас за прераспределба и вработување обвинители во Одделението за борба против организираниот криминал и корупција. Ова...

Македонија 03.07.20 | 12:35

Нови „бомби“: Заев се фали дека има 8,5 милиони евра капитал и оти го „исчистил“ Бранко од СДСМ

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разговор кој Зоран Заев го водел со непознато лице. На...

Македонија 03.07.20 | 12:30

Јаулески: Ослободување од партиципација за сите редовни студенти за учебната 2020/2021

ВМРО-ДПМНЕ ги става студентите на прво место. Поради последиците од коронавирусот врз економијата и буџетот на граѓаните, погодени се и студентите и нивниот стандард...

Македонија 03.07.20 | 11:45

Mуцунски: СДСМ сега вели дека е најмултиетничка партија, а не дека се најспособна и најквалитетна партија

Кандидатот за пратеник во изборната единица 1 на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски во синоќешната  дебата и посочи на Царовска, дека власта три години нуди етнички концепт. Муцунски...

Македонија 03.07.20 | 10:16

Боки во ОЈО ќе поднесе нови кривични пријави

Бојан Јовановски, кој е осуден во предметот „Рекет“, денеска  повторно ќе биде спроведен во Основното јавно обвинителство Скопје за да заврши со поднесувањето кривични...

Македонија 03.07.20 | 10:11

Додека ние броиме жртви, СДСМ се фалат дека успешно се справиле со коронавирусот

Вчерашниот ден помина со црн рекорд од почетокот на пандемијата во Македонија. Животот го загубија 15 лица, од кои двајца не ни успеаја да стигнат до болница. Каде е сега...

Македонија 03.07.20 | 10:03

Ние политичарите знаеме да лупаме понекогаш: Зарем во ваква Македонија сакате да живеете?

Зарем во ваква Македонија сакате да живеете? Понижена, клекната и оцрнета. Таква Македонија во овие 3 години. И едиствен виновник е СДСМ и Зоран Заев.Ќе ја обновиме нашата...

Македонија 03.07.20 | 09:20

Објавeни протоколите за работење на местата каде постои опасност од ширење на Ковид-19

На веб страницата на Владата на Република Македонија (https://vlada.mk/protokoli-koronavirus) се објавени Протоколот за редовна работа на уплатно-исплатни места на приредувачите на игри...

Македонија 03.07.20 | 09:02

Боки 13 денеска ќе дава исказ во ОЈО против актуелни функционери и покрај заканите по живот

Бојан Јовановски, уште познат и како Боки 13 денеска во Основното јавно обвинителство во 09:45 часот ќе дава исказ во врска со кривичните пријави кои тој ги поднесе против...

Македонија 03.07.20 | 08:46

Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали ќе се затвори границата со Србија и со Косово

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести денеска се очекува да разговара за евентуално повторно воведување...

Македонија 03.07.20 | 00:29

Тежок фалсификат или политичка пропаганда на Тим институтот и СДСМ: Анкета со вкупно 93,9% – каде се уште 6,1%?

Не помина многу време, а СДСМ повторно шири лажни анкети. И овојпат злоупотребувајќи го американскиот Национален демократски институт (НДИ) преку агенцијата за испитување...

Македонија 03.07.20 | 00:09

Мисајловски: Изборниот ден да помине во демократска атмосфера

Денеска имаме една убава прилика да дојде и министерот за внатрешни работи тука во Даме Груев во општина Ѓорче Петров. Се разбира со своите работни активност да им укаже...

Македонија 02.07.20 | 23:40

Сеља во Дебар: Кај ДУИ се чувствува нервоза зашто е свесен дека губи

Под мотото „Сега е време“ изборен митинг вечерва во центарот на Дебар одржа коалицијата Алијаса за Албаниците-Алтернатива. Заеднички именител на многуте обраќања...

Македонија 02.07.20 | 23:30

Муцунски: Датум за преговоди се уште немаме, за две меѓународни институции Македонија е хибриден режим

Ние сме сега во ситуација во врска со Преспанскиот договор оваа влада оди надвор од рамките на преспанскиот договор, веројатно за да ја води понатаму таа попуслива надворешна...

Македонија 02.07.20 | 23:12

„Ги излажаа земјоделците, го излажаа народот за платите, излажаа за СЀ!“

Излажа за промена на Уставот! Ги излажаа земјоделците, го излажаа народот за платите, излажаа за СЀ! #МакедонијаНеЗаборава, напиша Игор Јанушев од ВМРО ДПМНЕ. Излажа...

Македонија 02.07.20 | 22:58

Мицкоски: Овие избори се избор за иднината или за неправдата и корупцијата

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски на средба со граѓаните во Тетово истакна дека на изборите на 15 јули граѓаните ќе бираат два концепти. Тој им порача да...

Македонија 02.07.20 | 22:44

Николоски до Заев: Не го лажи народот, датум за почеток на преговори со Европската унија нема

Три години устата им е полна со Европска унија па ги повикувам тука да дојдат во Криволак да видат колку Криволак е далеку од Европската Унија да го видат овој двор тука...

Македонија 02.07.20 | 22:39

Стојаноска од Тетово: Македонија ќе биде земја во која лекарите ќе се заштитени и ќе имаат плата каква што заслужуваат

Вечерва Дафина Стојаноска, носител на изборната единица 6, заедно со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ја посетија општина Тетово. Стојаноска од Тетово...

Македонија 02.07.20 | 22:36

Мисајловски: Луѓето се убедени во победата на ВМРО-ДПМНЕ

Овој ден го завршувам со средба со жителите од населеното место Ново Село, општина Ѓорче Петров. Овие луѓе се мои сограѓани, пријатели, соседи со кои секојдневно се среќавам,...

Македонија 02.07.20 | 22:21

Муцунски: Нулта корупција и воспоставување правна држава

Меѓународниот секретар и кандидат за пратеник од ВМРО-ДПМНЕ во Изборната единица 1, Тимчо Муцунски, на вечерашната изборна дебата на Телевизија 21 испрати јасни пораки...