Категорија: Македонија
Македонија 19.07.19 | 09:29

Милошоски: Нема долго да трае вашето одмагање на колегите кои ви помагаа!

За време на “режимот” двајцата станаа амбасадори, а едниот и специјален советник на главниот. Сега се министер и шеф на кабинет, па заедно решиле да деградираат...

Македонија 18.07.19 | 23:26

Утре нема лидерска средба

По седницата на ЦО, извори од СДСМ, за „Дојче Веле“ велат дека е откажана за утре закажаната лидерска средба поради одбивањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ да присуствува...

Македонија 18.07.19 | 22:25

Зоран Верушевски е нов претседател на комисијата за внатрешни работи на СДСМ

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски по денешната седница на Централниот одбор на партијата изјави дека се донесени неколку одлуки, со кои ги заокружиле промените...

Македонија 18.07.19 | 21:51

Николовски не одговори дали Кики и Фрики биле присутни на седницата на ЦО на СДСМ

Едногласно била донесена денеска Декларација со која се дава поддршка на највисокото раководство на СДСМ, но и останатите институции да продолжат со бескомпромисна...

Македонија 18.07.19 | 21:13

Заседава Централниот одбор на СДСМ – се разгледуваат актуелните политички случувања

Заседава Централниот одбор на СДСМ, а тема на партискиот состанок ќе бидат актуелите политички случувања. „Ќе разговараме за изборот на претседатели на комисиите....

Македонија 18.07.19 | 21:02

Дурловски: Ако, кога и кој ќе го врати достоинството на македонскиот народ

Воопшто не сум загрижен кој, за што и колку ќе си лежи. Повеќе ме загрижува како, кога и кој ќе го врати достоинството на македонскиот народ – пишува оперскиот пејач...

Македонија 18.07.19 | 20:11

Заев и Анѓушев на владина седница зборат за „ќорка”

Хајлајтс од затворена седница на Владата на Република Македонија со “пријателот” Жбогар… Без коментар – слушнете… Хајлајтс од затворена седница на Владата...

Македонија 18.07.19 | 20:06

Влада: Не е пристигнато писмото на Мерко дека се откажува од ингернциите

Градоначалникот на Струга Рамиз Мерко се откажува од надлежностите на Општината за урбанистичко планирање, градежни дозволи, издавање концесии и за спроведување на...

Македонија 18.07.19 | 19:40

Датум во октомври – прашање за милион долари

Последните случувања и обидот на власта да се прикрие оти зад двајцата обвинети во случајот „Рекет“ стои политика, не ни прави услуга во однос на претстојната одлука...

Македонија 18.07.19 | 19:20

Ахмети бара неговите опоненти да се оградат од „бомбите“ за ДУИ

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети ги предупреди сите негови политички противници да се оградат од „бомбите“ што се споделуваат за неговата партија. Тој вели дека со...

Македонија 18.07.19 | 18:56

Георгиевски: Штом се избере фирма, ќе се урне дивоградбата кај Чинарот

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен на листата...

Македонија 18.07.19 | 18:00

АВМУ нема надлежност да го испитува потеклото на капитал

Законите за медиуми не му даваат надлежност на регулаторот да го испитува потеклото на капиталот, велат од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ)...

Македонија 18.07.19 | 17:48

Над 1000 финансови инспектори од МВР, УФР, ФП, УБК и истражителските центри на ОЈО немале поим за рекетот на Боки

Последниот скандал со „Рекет“ укажува на тоа дека Македонија има целосно разнебитен систем за контрола на финансиски криминал, перење пари, уцени, рекет и други форми...

Македонија 18.07.19 | 17:27

Можно е да се фалсификува аудио, а ние тоа да не го фатиме, вели Фабијан Шерер од германската лабараторија

Премиерот Зоран Заев неодамна изјави дека тој ги објавил сите материјали кои ги имал, мислејќи на таканаречената аудио бомба со која наводно се открива кои се виновниците...

Македонија 18.07.19 | 17:11

Ивор Мицковски: 14 грама и година робија наспроти тон неправда и децении неказнивост

За објавената пресуда од една година затвор за Моника за поседување 14 грама марихуана, Ивор Мицковски реагираше на неправедниот однос. Тој на својот фејсбук профил...

Македонија 18.07.19 | 15:53

Градоначалникот Мерко добил закани по животот и ги вратил сите овластувања во Владата

Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко, откако добил вербална закана по животот, денеска писмено соопшти дека се откажува од ингеренциите врз Општината и бара од Владата...

Македонија 18.07.19 | 15:31

Мицкоски нема да учествува на утрешната лидерска средба

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нема да учествува на лидерската средба в петок, потврди денеска претседателка на Унијата на жени на партијата, Благица...

Македонија 18.07.19 | 15:22

Мицкоски: Како Заев не знае кои се Кики и Фрики, а знае кој бил уценуван?

Главата на криминалниот октопод е Зоран Заев, обвинува лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски коментирајќи ги последните случувања околу аферата „Рекет“, која...

Македонија 18.07.19 | 15:11

Неодамна Катица Јанева се оперирала за да почне да слабее?!

Стилот и животот на специјалната јавна обвинителка во оставка, Катица Јанева, се имаат променето по запознавањето со Боки 13. Како што објави АлсатМ, пред неколку недели...

Македонија 18.07.19 | 15:10

Се чувствувам како првокласна глyпaчa, Катица ми го изeде џигepот, гној!

Ocтавката на специјалната обвинителкa Катица Јанева предизвика огромно paзочарување пред се кај луѓето што бараа правда од СЈО и се бopea пpoтив власта на Груевски. Професорката...