Категорија: Македонија
Македонија 17.09.21 | 10:38

Отспал 20-тина минути: Вработен во УЈП фатен како дреме на работа

Вработен во Управата за јавни приходи денеска е снимен како спие на работното место. На видеото, кое до порталот „Pa Censure“ го испратил читател, се гледа како службеникот...

Македонија 17.09.21 | 10:30

Попишани вкупно 800.008 лица

Вкупно 800.008 лица, 249.500 домаќинства и 336.109 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера. Како што објави Државниот завод за статистика, можноста за самопопишување на лица...

Македонија 17.09.21 | 10:28

Демократскиот сојуз на Власите од Струга ја напушта коалицијата со СДСМ

Колективното раководство на Општинската организација на Демократскиот сојуз на Власите за општина Струга ги известува своите членови поддржувачи и симпатизери дека...

Македонија 17.09.21 | 10:17

Ивановска: Не верувам дека Филипче вмешал прсти во трагедијата, но оставката треба да му биде прифатена

Се прави збрка во јавноста помеѓу оставка од морална причина и професионална одговорност и можеби затоа таа оставка ни се чини како задоцнета, вели претседателката...

Македонија 17.09.21 | 10:14

Ванковска: Ако ова го читаат/учат деца од 9-10 години, се прашувам дали е ова реален одраз на нашата колективна фрустрација, депресија, безидејност

Билјана Ванковска на својот фејсбук профил напиша: Немам зборови! Ако ова го читаат/учат деца од 9-10 години, се прашувам дали е ова реален одраз на нашата колективна фрустрација,...

Македонија 17.09.21 | 09:38

Трајановски: Ќе треба нов локдаун на крајот на октомври, но видовме дека се во состојба да толерираат десетици мртви на ден

Речиси сите индикатори се согласуваат дека дојдовме до минимумот на бранот, вели проф. Дејан Трајковски. На дијаграмот гледаме параболична (квадратична) регресија...

Македонија 17.09.21 | 09:34

Заев потпишал војската на Косово да влегува и да престојува во Македонија

Важна е и посебна е спогодбата СОФА, која го регулира статусот на Силите на безбедноста на Косово, да им се овозможува влез и излез, привремен престој и минување низ...

Македонија 17.09.21 | 09:23

Шекеринска: Новата американска администрација силно го поддржува вклучувањето на C. Македонија во преговарачкиот процес со ЕУ

Првиот ден од посетата на САД министерката за одбрана Радмила Шекеринска го помина на средби во Стејт Департментот и во Пентагон каде што се сретнала со новиот американски...

Македонија 17.09.21 | 09:08

ВМРО ДПМНЕ: Оставки на Заев, Филипче и Хасани, болницата е пуштена без дозвола за употреба

Оставки на Заев, Филипче и Хасани, болницата е пуштена без дозвола за употреба, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакна ВМРО-ДПМНЕ. Болницата во Тетово не...

Македонија 17.09.21 | 08:55

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Маричиќ: На народот му е преку глава од криминалците на Заев, одговорност мора да има за сите

Рашковски е фатен до гуша во криминал. Сите информации говорат дека инфлагранти местел тендери, а тој наместо во притвор или затвор се шета на слобода. Ваков третман...

Македонија 17.09.21 | 08:35

Бројот на починати од Ковид-19 во Македонија се искачи на 6.367, активни се 12.984 случаи

Состојбата со Ковид-19 во државата и натаму е надвор од контрола и е ризична. Откако во последните 24 часа беа регистрирани 557 нови случаи, вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани...

Македонија 17.09.21 | 00:31

Се пресметуваа со Шекеринска, па им избега контролата врз судството за Рашковски

Лица што треба да се затворени, шетаат слободно. Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски уверува дека со промена на власта тоа ќе се случи, па нема да бидеме...

Македонија 17.09.21 | 00:14

Николоски за другарот на Вице Заев: Ваков бандит досега не бил кандидиран и затоа ќе го прегазиме

Другар му на Вице Заев е кандидат за градоначалник на Битола, вели Александар Николоски коментрајќи ги предлозите на СДСМ за кандидати за градоначалници во некои општини. Ќе...

Македонија 16.09.21 | 23:46

Калеска-Ванчева: Премиерот треба да одлучи дали во моментов е поважна моралната оставка или спроведување ефикасна истрага

Пратеничката на СДСМ Снежана Калеска Ванчева во емисијата Патот кон на Алсат телевизија истакна дека за несреќата во болницата во Тетово, не може да се каже дека здравствениот...

Македонија 16.09.21 | 23:39

Ангелов сака да стави камери, ама му е страв: Кај нас луѓето крадат сообраќајни знаци и прават печки за ајвар

Директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов, вечерва откри интересен податок. Зборувајќи за пожарите во малешевијата и нивно навремено откривање,...

Македонија 16.09.21 | 23:33

Мила Царовска прва ќе одговара и ќе оди во затвор

Оваа Влада работи по систем на мафија, тие се мафија. Тие не го сфатија случајот сериозно, веднаш отидоа таму, направија пиар, па имаше притисок и ај Филипче ќе даде оставка....

Македонија 16.09.21 | 23:31

Николоски: Се врши притисок врз медиумите воопшто да не објауваат за пожарот во тетовската модуларна болница

Власта врши силен притисок врз сопственици на медиуми да не го третираат случајот со пожарот во тетовската болница, објави вечерва потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар...

Македонија 16.09.21 | 23:25

Со тоа што нема оставки се губи довербата во здравствениот систем, а ризиците стануваат се поголеми

Ние како партија првенствено инсистираме да се констатираат оставките на министерот Филипче и заменик министер за здравство, Илир Хасани. Тие двајца веќе ги поднесоа...

Македонија 16.09.21 | 23:22

Ангелов ги предупреди градоначалниците: За еден месец можни се големи поплави

Директорот на ЦУК Стојанче Ангелов, вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 ексклузивно најави дека за еден месец ќе има големи поплави, согласно проценките. „Заедно со луѓето...

Македонија 16.09.21 | 23:16

Николоски: Работат по систем на мафија – ако падне еден, паѓаат сите – затоа оставки нема да има

Ќе бев изненаден да си заминеше од функцијата, навистина, Венко Филипче, тој стана моторџија кога почна да се дружи со Заев. Тоа полтронство нема крај. Начинот на функционирање...