Категорија: Македонија
Македонија 20.04.21 | 11:48

Приватни специјализанти: Филипче бара да работиме во ковид центрите, а не остави без осигурување и без платени дежурства

Приватните специјализанти бараат од министерот за здравство, Венко Филипче, веднаш да бидат здравствено осигурани, да им биде зголемена платата, да им бидат платени...

Македонија 20.04.21 | 11:28

Поднесена кривична пријава против сакфандер-пратениците и спикерот Џафери

Пријава до Државниот санитарен и здравствен инспекторат – со известување за прекршување на мерката строга изолација (карантин), како и кривична пријава до Основното...

Македонија 20.04.21 | 11:06

Блумберг со пресметка: За да се вакцинираат 75 отсто од населението, на Македонија ќе и бидат потребни цели 10 години

За да се вакцинираат 75 % од населението против Ковид19 на Македонија ќе и бидат потребни цели 10 години ако остане овој тренд на имунизација, анализира американскиот...

Македонија 20.04.21 | 10:49

Лажната грижа на СДСМ се увиде во неделата, криминалот е пред интересите и потребите на граѓаните

Лажната грижа на СДСМ може секој граѓанин да ја прочита, велат од ВМРО-ДПМНЕ додавајќи дека СДСМ наместо да помогне на граѓаните и стопанството приредува циркуси. СДСМ...

Македонија 20.04.21 | 10:14

Славјанка Петровска призна дека пратениците во скафандери сториле кривичнио дело

Ако Бисера и Мирослав сториле кривично дело, тогаш опозицијата ги поттикна да го сторат тоа, вели пратеничката од СДСМ Славјанка Петровска, коментирајќи ги најавените...

Македонија 20.04.21 | 10:03

Репортери без граници: Владини претставници се закануваат на новинари и медиуми, културата на неказнивост продолжува во Македонија

Последниот извештај на Репортери без граници за сите земји во светот е објавен денеска, Македонија бележи подобрување од две места во глобалниот индекс, но се соочува...

Македонија 20.04.21 | 09:28

Можно е до крајот на мај да се отворат рестораните за свадби

Министерот за економија Крешник Бектеши, не ја исклучи можноста на крајот на мај да бидат отворени рестораните за свадби Верувам дека во разговорите кои ги имаме во...

Македонија 20.04.21 | 09:14

Нема најава за пратеници во скафандери: Во собрание продолжува 34 седница

Собранието денеска ќе ја продолжи 34. седница, на чиј дневен ред се повеќе предлог-закони во прво читање. Пратениците ќе расправаат за Предлог-законот за изменување и...

Македонија 20.04.21 | 08:23

Мицкоски: Цел свет се вакцинираше, а овде трпаа провизии во приватни џебови

Катастрофално се справуваме со корона вирусот и не треба да сме многу паметни за да дојдеме до еден таков заклучок, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски...

Македонија 20.04.21 | 07:57

Филипче е во Белград да бара руски вакцини за кои минатата недела рече дека не му требаат

Министерот за здравство Венко Филипче, со претставници од Министерството за здравство, денеска ќе заминат во официјална посета на Белград каде ќе се сретнат со српскиот...

Македонија 19.04.21 | 23:36

За наставниците нема вакцини, а ги очекува матура со физичко присуство

Државната матура ќе се полага на почетокот на јуни со физичко присуство, а исто така и интерните испити. Наставниците кои се ангажирани за матурата и испитите реагираат...

Македонија 19.04.21 | 23:06

„360 Степени“: Џипот на Рашковски е на име на Игор Христов, еден од „тајните“ хонорарци во Владата

Џипот на поранешниот генерален секретар Драги Рашковски е во сопственост на газдата на фирмата „ГБЦ Системи“, Игор Христов, кој е владин хонорарец за одржување информатички...

Македонија 19.04.21 | 22:55

Мицкоски: Бугарија нема право да бара никакви дополнителни отстапки од нас

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју во емисијата „Клан Дебата“, на националната телевизија „Клан“, истакна дека Бугарија нема право повеќе...

Македонија 19.04.21 | 22:25

Мицкоски: Треба попис растоварен од политиканство, дијаспората се евидентира, а не се попишува

Пописот како статистичка операција не треба да се политизираат и да се спомнуваат проценти. Процентите се завршена работа, исто како и Охридскиот договор. Наша обврска...

Македонија 19.04.21 | 22:20

Пасошите на Спасовски се уште се во посед на мафијашите, може се уште ги користат

Вечерва во Клан телевизија во интервју претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во врска со издадените пасоши од МВР и скандалот, истакна дека истите се сеуште...

Македонија 19.04.21 | 22:17

Хонорарот на адвокатот на општина Тетово е 5.000 евра месечно, тоа се наши и ваши пари

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата Клан дебата изјави дека неприродно е што хонорарот на адвокатот на општина Тетово...

Македонија 19.04.21 | 22:16

Царовска на средба со директорите на основните училишта за имплементацијата на новите наставни програми

Директорите на основните училишта на онлајн средба ја информираа министерката за образование и наука Мила Царовска дека за учебната 2021/2022 фокусот го ставаат на подготовки...

Македонија 19.04.21 | 22:09

Мицкоски: Јанша кажа за нонпејперот дека е измислена комуњарска работа

Она што мене ми беше кажано во однос на Македонија и регионот е дека интерес на Словенија од прв момент па до денеска е да го види регионот во обединета Европа, и многу...

Македонија 19.04.21 | 21:57

Под палка на СДСМ, Македонија стана земја на рекет, криминал и дрога

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Што не е јасно?” на ТВ Алфа гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски кој зборуваше за моменталната...

Македонија 19.04.21 | 21:55

Костадиновска-Стојчевска: Ќе возвратам со кривични пријави за ВМРО-ДПМНЕ и Левица

Пратеничката на СДСМ, која позитивна на Ковид-19 дојде во Собранието да гласа за антикризните мерки, Бисера Костадиновска Стојчевска, во емисијата „24 анализа“ изјави...