Категорија: Економија
Економија 22.05.20 | 11:30

Граѓаните со нереални сметки за струја да поднесат претставка до РКЕ

Граѓаните чии сметки за електрична енергија не соодветствуваат со реалната потрошувачка, и истите не се корегирани од ЕВН, можат да поднесат претставка до Регулаторната...

Економија 21.05.20 | 23:42

Лазар Јовевски: Наместо да ги сочуваме работните места, ние сега нудиме помош на оние кои останале без работа

Професорот Лазар Јовевски во гостувањето во емисијата „Што не е јасно“ на телевизија Алфа истакна дека требаше да се превземат мерки за помош на стопанството и економијата...

Економија 21.05.20 | 23:18

Нелоски: Шилегов нема слух за економските мерки од ВМРО-ДПМНЕ кои треба да ги спроведе Град Скопје

Мерките кои ги предложи ВМРО-ДПМНЕ, а кои требаше да ги преземе Град Скопје изгледа како да не сте ги ни слушнале. А ако е така, тоа е жално, рече Владимир Нелоски, член...

Економија 21.05.20 | 22:36

Димитриевска-Кочовска: Ниту блокирам, ниту ќе вршам опструкции, но немам намера да потпишувам бланко документи

Ниту блокирам, ниту ќе вршам опструкции, но немам намера да потпишувам бланко документи. Заменик министерката Димитриевска Кочовска ги отфрли обвинувањата од министерот...

Економија 21.05.20 | 13:04

Ангеловска најави дека платежните картички ќе ги дели пред избори

Платежните картички и средствата граѓаните очекуваме да ги добијат во периодот јуни-јули, како што стои во пакетот, додека ваучерите за туризам граѓаните би ги добиле...

Економија 21.05.20 | 12:18

До септември треба да профункционира дигиталната платформа за домашните компании за освојување нови пазари

Во септември годинава се очекува да биде подготвена новата дигитална платформа која ќе им помогне на домашните индустриски комапнии да освојуваат нови пазари. За платформата...

Економија 21.05.20 | 12:10

Запленети 10 гајби со мрежи за лов на крап, 60 килограми риба „крап“ и еден метален чамец од рибокрадци во Охрид

Во рамките на континуираните активности согласно одлуките на Владата, Државниот инспекторат за земјоделство во соработка со Министерството за земјоделство, шумарство...

Економија 21.05.20 | 11:38

Сојуз на синдикати бара недела да биде неработен ден за сите работници

Сојуз на синдикатите на Македонија (ССМ) смета дека здравствена криза предизвикана од КОВИД-19 покажа дека повеќе од потребно е недела да биде неработен ден за сите работници. Во...

Економија 21.05.20 | 10:57

Македонски хотелиер има годишна плата 137.750 евра

Тоа што на запад е корпоративно правило и синоним за успешност на менаџерите кај нас уште е табу тема – висината на платите на најангажираните лица во компаниите. Но...

Економија 21.05.20 | 10:01

Стоматолозите бараат повеќе пари и заштитна опрема од државата

Стоматолозите алармираат за зголемените трошоци за заштитна опрема согласно протоколите за работа, со цел превенција од ризиците од вирусната инфекција Ковид 19. Стоматологијата...

Економија 21.05.20 | 09:38

УЈП: Проверете ја годишната даночната пријава и коригирајте ја до крајот на месецов

Управата за јавни приходи соопшти дека на 31.05.2020 година истекува рокот за потврдување или коригирање на годишната даночна пријава. По истекот на законскиот рок на 01.06.2020...

Економија 20.05.20 | 23:51

Затворени 14 угостителски објекти: 12 во Тетово, еден во Охрид и еден во Струмица, за кој е поднесена и кривична пријава

Државниот пазарен инспекторат постапуваше по утврдените неправилности и притоа се затворени вкупно 14 угостителски објекти од кои 12 во Тетово, еден во Охрид и еден во...

Економија 20.05.20 | 17:21

Aнтикорупциска го следи третиот пакет мерки на владата

Владините мерки за помош на економијата и граѓаните под лупа на антикорупциска. Оттаму за Сител посочуваат дека интензивно се следат сите најави за делење на државни...

Економија 20.05.20 | 13:07

Стоилковски: Заев со покачувањето на акцизата им зема 178 милиони евра на граѓаните и стопанствениците годишно

На денешната прес-конференција, портпаолот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски рече дека Зоран Заев го полни буџетот кој го испразни за криминални тендери од џебот на граѓаните...

Економија 20.05.20 | 12:59

РКЕ ја намали цената за приклучок на парно за новите згради

Цената за приклучок на парно греење е намалена за 37 проценти, односно од 3.180 денари на 2.000 денари по инсталиран киловат, соопшти денеска претседателот на Регулаторната...

Економија 20.05.20 | 12:36

Угостителските работници бараат да бидат пријавени со полно работно време, К-15 и бенифициран стаж

Синдикатот за угостителство и туризам при Конфедерацијата на слободни синдикати бара да се реши статусот на угостителските работници, да бидат пријавени со полно работно...

Економија 20.05.20 | 10:27

Македонска заедница во Малта до Рашковски: Што е хуманитарно во четири пати поскап лет?

Македонска заедница во Малта го прашува генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, од каде огромната разлика во цена меѓу билетите за владиниот хуманитарен...

Економија 19.05.20 | 23:40

Владата нема капацитет да ја менаџира корона-кризата

Потребно е оваа пандемија добро да биде менаџирана како што тоа го прават земјите од соседниот регион, зошто владата предводена од СДСМ не знае и нема капацитет да ја...

Економија 19.05.20 | 21:37

Ветените мерки на СДСМ не можат да се исполнат

Владата предводена од СДСМ многу ветува, но ништо не исполнува, рече во денешното интервју за „Сител“ претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Посочи дека тоа...

Економија 19.05.20 | 19:47

Владата со уредба сепак ги исплати вработените во СЈО

Владата го искористи ребалансот на буџетот, кој помина минатиот четврток, да стави ставка во која за СЈО се одвојуваат 300.000 евра за исплата на заостанатите плати на службениците...