Категорија: Економија
Економија 14.10.21 | 13:23

Османи на Самитот за Западен Балкан: Најевтината инвестиција за заживување на европската перспектива е преку преземање конкретни чекори кон секоја од земјите во регионот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи учествуваше на панел дискусија насловена “Југоисточна Европа: Зајакнување на мирот и безбедноста во кревка глобална...

Економија 14.10.21 | 13:18

Средба на министерката Шахпаска со ССНМ: Медиумските работници се наши партнери во унапредувањето на работничките права

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска имаше работен појадок со претставници на Сојузот на синдикатите на новинарите на Македонија (ССНМ),...

Економија 14.10.21 | 12:39

Бежоска ‒ Брнз: Независност и професионалност на НБРМ за зачувување на макроекономската и финансиската стабилност

За зачувување на макроекономската и финансиската стабилност од суштинско значење се независноста и професионалноста на централната банка, беше истакнато на денешната...

Економија 14.10.21 | 09:57

Правда за штедачи од Еуростандард: Се подготвува уште еден грабеж – сега со помош на судските власти

Апелацискиот суд Скопје невешто се обидува да се сокрие зад законски и деловнички одредби, во стилот „с ѐ е според законот”. Судскиот Совет реагираше дека постапувањето...

Економија 14.10.21 | 09:51

Шахпаска на средба со пензионерите во Кочани: Работиме на нова методологија со која пензиите ќе се усогласуваат и со растот на просечната плата

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска се сретна со членови на Здружението на пензионерите од Кочани, во кое членуваат и пензионерите од...

Економија 13.10.21 | 23:32

Заев во пресрет на утрешниот Самит: Соработката е од голема важност на патот кон ЕУ

Верувам дека утрешниот ден ќе биде уште една потврда за важноста од соработката и солидарноста за Западен Балкан на патот кон ЕУ,напиша вечерва премиерот Зоран Заев...

Економија 13.10.21 | 21:40

Заев тврди сме биле реткост во светот по економски параметри – растеле платите, невработеноста паѓала

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска на граѓанската трибина „Најдоброто за мојата општина” во Општина Бутел зборуваше за економските параметри на државата и...

Економија 13.10.21 | 21:16

50 милиони евра од увоз на јаглен нема да ги плати Заев, ниту Љупче Путерот, туку ќе ги платат граѓаните на Македонија

Додека џебовите на власта се полнат, брутално се осиромашува народот, истата таа власт која се богати, го осиромашува народот, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски...

Економија 13.10.21 | 21:14

Заев: Македонската економија е стабилна

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, денес се обрати на граѓанската трибина „Најдоброто за мојата општина” од каде порача дека македонската...

Економија 13.10.21 | 19:40

Мицкоски: Власта не ја кажува вистината за инфлацијата и енергетската криза која следува, народот најдобро чувствува по џебот кога ќе отиде во продавница

Во „Тема на денот“ во Сител телевизија, денеска гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој во однос на најавената инфлација и енергетска криза,...

Економија 13.10.21 | 19:30

Ископите со јаглен се празни пред грејната сезона, рударските машини се удавени, сега Владата ќе увезува јаглен од 50 милиони евра, тоа ќе го плати народот

Во денешната „Тема на денот“, на телевизија ТВ Сител претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во врска со најавената енергетска криза илустрираше преку фотографии...

Економија 13.10.21 | 19:23

Мицкоски: Ни претстои енергетска криза затоа што наместо да работат за РЕК, тие гледаа кој да го добие тендерот, струмички фирми или Стентон

Ова се локални избори со суштинска важност за правецот по кој ќе се движи државата. Ова се избори каде со вашиот избор праќате порака до власта. Дали сакате да владеат...

Економија 13.10.21 | 15:17

Штедачите од ТАТ: Од СДСМ два пати бевме ограбени и излажани, гласајте за ВМРО-ДПМНЕ за да дојде крај на голготата

Измамените штедачи од штедилницата ТАТ, во разговори со ВМРО-ДПМНЕ, постигнале договор дека ќе бидат обесштетени кога партијата ќе ја преземе извршнаѕа власт. На почетокот...

Економија 13.10.21 | 14:27

Владата се нагоди со оризопроизводителите

Откупувачите да ја почитуваат откупната цена, а министерот за земјоделство Арјанит Хоџа од следната недела лично ќе ја следи состојбата со откупот на оризот, било договорено...

Економија 13.10.21 | 10:52

Кој кого лаже за безбедноста на парите во банка?

Деновиве во медиумите беше објавена информација за активностите на Фондот за осигурување на депозити во поглед на обесштетувањето на физичките лица депоненти и имателите...

Економија 13.10.21 | 10:25

Со полицијата се удри по земјоделците

Кордон полиција застаната пред земјоделци на протест обезбедува сообраќај по една лента на патот Штип Кочани. Ги споделувам фотографиите за реална споредба со режираната...

Економија 13.10.21 | 09:23

Семејната фирма на Цанде доби тендер вреден 2,9 милиони евра од Македонија пат

„Технокомерц“, семејната фирма на поранешниот пратеник на СДСМ, сега нивен кандидат за градоначалник на Општина Аеродром, Александар Филиповски – Цанде, е добитник...

Економија 13.10.21 | 08:40

Заев за енергетската криза: Стабилна е ситуацијата и тука сме да помогнеме, имаме искуство од пандемијата

Премиерот Зоран Заев, во интервју за ТВ Алсат-М, истакна дека Владата внимателно ги следи економските и енергетските трендови во светот, и дека државата има доволно...

Економија 13.10.21 | 08:32

Македонските агро производители ќе добијат поддршка за пласирање на своите производи на домашните е-продавници

Македонските агро производители ќе добијат можност бесплатно да ги усовршат нивните дигитални вештини, но и да научат како подобро да ги пласираат своите производи...

Економија 13.10.21 | 08:12

Драстично поскапување на струјата, рестрикции и можен колапс на енергетскиот систем, a Владата без стратегија

Цените на гасот во ЕУ, се на рекордно високо ниво, Велика Британија, и покрај сопственото производство има недостаток на гас, САД стравуваат од зголемување на цените,...