Категорија: Економија
Економија 01.07.20 | 16:35

ВМРО-ДПМНЕ: Земјоделците видоа на дело што значи неодговорната и неспособната власт на Заев

Власта на Заев како и во секој аспект од своето владеење, така и во земјоделието создаде мафија, во овој случај зелена мафија. Оваа мафија го девалвира трудот на земјоделецот...

Економија 01.07.20 | 12:38

Намалена наплатата на даноците за 6,7 отсто

Управата за јавни приходи (УЈП) бележи намалување на наплатата на даноците за 6,7 отсто. Намалување има речиси кај сите даноци, освен кај данокот на личен доход кај кој...

Економија 01.07.20 | 12:20

Игротеките бараат финансиска поддршка и протоколи за почеток со работа

Групацијата на забавни, рекреативни и едукативни дејности и игротеки при Сојуз на стопански комори на Македонија бара финансиска помош од државата, а од Комисијата...

Економија 01.07.20 | 11:26

Лукаревска: „МојДДВ“ е мерка која ја користат 304.912 граѓани

Апликацијата „Мој ДВВ“ ја користат 304.912 граѓани, а досега се скенирани 143.788.631 фискална сметка. Вкупно вратениот поврат од ДДВ за трите квартали досега е 671.270.576 денари...

Економија 01.07.20 | 09:45

Намалени наградите во наградната игра „МојДДВ моја награда“, соопшти министерката Ангеловска

МојДДВ #МојаНаграда се адаптира на COVID-19 состојбата. Ќе има поголем број на дневни награди од 1.000 денари за сите оние кои скенираат сметки и придонесуваат во борбата против...

Економија 01.07.20 | 09:28

Аминистрацијата ќе биде соодветно и платена за нивната работа, порача Мицкоски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски му се обрати на сите вработени во администрацијата, ветувајќи им дека ќе бидат соодветно платени за нивната работа. Времето...

Економија 01.07.20 | 08:16

Мицкоски: Имаме план за првите сто дена откако ќе ја преземеме власта, најавувам веднаш три нови инвестиции

Имаме јасна методологија , имаме концепт, имаме политики кои ќе ги преземеме уште во првите 100 дена и можам да најавам дека во првите 100 дена директно владата на ВМРО-ДППМНЕ...

Економија 30.06.20 | 23:25

Мицкоски: Во првите 100 дена очекувајте три големи мултинационални компании со илјадници нови вработувања кои ќе ги донесе владата на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМЕН Христијан Мицкоски пред струмичани вети дека веќе се договорени три крупни инвестиции кои во првите 100 дена на владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат...

Економија 30.06.20 | 23:20

Продолжува трендот на намалување на просечната каматна стапка на вкупните кредити

Народна банка соопшти дека во мај продолжи трендот на намалување на просечната каматна стапка на вкупните кредити и таа се сведе на ниво од 4,83%. Просечната каматна стапка...

Економија 30.06.20 | 22:19

Стојаноска: Ветуваме гасификација на Гостивар и на цела Македонија

Циглана важи за бастионот на ВМРО-ДПМНЕ во Гостивар. Бастион затоа што ВМРО-ДПМНЕ нема изгубено во Циглана. Така ќе биде и овој пат на 15 јули, порача носителот на листата...

Економија 30.06.20 | 22:17

Заеви го купуваат Тутунскиот комбинат Струмица, затоа им одговара ниска цена на тутунот

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, носител на пратеничката листаво ИЕ 4, во емисијата „Само вистина“ зборуваше закатастрофалната ситуацијата во...

Економија 30.06.20 | 22:08

Бројчаникот во штекер не го вклучивте, го потсети Мицкоски Заев

Господине Заев три години чекаме да проработи, да го вклучите бројчаникот, а вие три години во штекер не го вклучивте. Знаете зошто е тоа така, затоа што тоа што за вас...

Економија 30.06.20 | 21:27

Нема да има автопат Градско-Прилеп: СДСМ го уценувал изведувачот, фирмата ја тужи државата

Александар Николоски потпретседател и носител на листа на изборна единица 4, во гостување во емисијата Само вистина на Канал 5 телевизија вели дека една о д причините...

Економија 30.06.20 | 20:28

КСС: Заев повторно промовира намалување на администрацијата преку најдискриминирачки модел

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија (КСС) денеска соопшти дека ги следи предизборните активности, изјави и ветувања на политичките партии и остро се...

Економија 30.06.20 | 19:21

Лукаревска во Липково: Ја покачивме социјалната помош за 300%

Носителката на ИЕ 2 Сања Лукаревска, при посетата на општина Липково, рече дека е горда што е носителка токму на ИЕ2, бидејќи таа е достоинствен репрезент и пример за разноликост,...

Економија 30.06.20 | 19:18

Мицкоски: Имаме план за првите сто дена откако ќе ја преземеме власта, најавувам веднаш три нови инвестиции

Имаме јасна методологија , имаме концепт, имаме политики кои ќе ги преземеме уште во првите 100 дена и можам да најавам дека во првите 100 дена директно владата на ВМРО-ДППМНЕ...

Економија 30.06.20 | 18:49

Силјановска: Владата го заборави угостителството или многу доцна виде дека угостителите имаат големи проблеми

Носителката на листата во изборната единица 1 на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За Обнова на Македонија“ Гордана Силјаноска – Давкова денеска кажа дека владата на чело...

Економија 30.06.20 | 18:03

Спасовски како Заев: Ветува 34.000 денари просечна плата

Ова е голем ден за правдата во нашата држава, а со тоа и за брзата развојна економија што ја најавуваме во следниот четиригодишен мандат, бидејќи стапи на сила Законот...

Економија 30.06.20 | 16:22

Николовски вели дека се грижеле за домашната економија

Една од нашите мерки е граѓаните да одмараат во недела и да им биде ден за семејството која ќе биде разработена во следниот мандат и воведена. Ме радува што граѓаните...

Економија 30.06.20 | 15:35

Се огласи Народна банка: Намалените побарувања доведоа до зголемување на нето надворешниот долг на крајот на март

На крајот на првиот квартал од 2020 година, Бруто надворешниот долг со исклучен ефект од специфичните активности за управување со девизните резерви на централната банка...