Категорија: Балкан
Балкан 20.06.19 | 00:16

Експлодира локомотива со отров во Бујановац, на луѓето не им дозволуваат да излезат надвор!

Експлодира локомотива со отров во Бујановац, на луѓето не им дозволуваат да излезат надвор! Полицијата им забрани на жителите од селото Левосоје да излегуваат од куќите...

Балкан 19.06.19 | 22:23

Ужасна глетка од денешните обилни врнежи во Белград, пливаа автомобили, деца паѓаа, а асфалтот се кршеше

Обилните врнежи денеска го поплавија Белград. И додека можеше да се видат автомобили како пливаат, деца паѓаат, а асфалтот се крши, погледнете ги снимките и фотографиите...

Балкан 19.06.19 | 20:56

Арбен Кешиј: „Yes boss“!-Објавени снимки на тајни разговори на Еди Рама

Германскиот весник „Билд“ објави снимени разговори на кои се слуша гласот на Еди Рама, актуелниот албански премиер, потоа Арбен Кешиј, од Министерството за внатрешни...

Балкан 19.06.19 | 19:46

Соседите се мајтапат: Ова не е сцена од „Ало, ало“, ова е поголема комедија

Ако помисливте дека ова е кадар од серијата „Ало, ало“ се излажавте. Ова е поголема комедија. Државното раковотство на „Северна Македонија“ ја набљудува НАТО вежбата,...

Балкан 19.06.19 | 17:54

Тачи со критика до ЕУ: Внатрешните превирања ја замаглија визијата на Унијата

Косовскиот претседател Хашим Тачи оцени дека внатрешните превирања во ЕУ ја „замаглиле визијата на Унијата“. ЕУ, според него, не успеала да го надмине протекционистичкиот...

Балкан 19.06.19 | 14:24

„Атака“ поднесе предлог во бугарскиот Парламент за анекс на Договорот со Македонија

Парламентот да го задолжи премиерот Бојко Борисов да изготви анекс на договорот на Бугарсија со Северна Македонија во кој ќе стои дека двете држави ќе се воздржуваат...

Балкан 19.06.19 | 13:15

Ципрас: Ако Договорот е предавнички, зошто толку ги интересира тој да се почитува?

Од една страна во име на нивното партиско единство или за привлекување гласачи, не се колебаат да застанат до етнопопулизмот и да говорат за предавници и предавства...

Балкан 19.06.19 | 13:07

Тензиите во Албанија растат, во Скадар запалено училиште со изборен материјал

Со наближување на 30 јуни, денот на локалните избори, се зголемуваат тензиите во Албанија. По барањето на градоначалниците од редовите на опозициската Демократска партија,...

Балкан 19.06.19 | 13:05

Снимката од плажа која ги вознемири сите има поинаква приказна: Дали знаете што правеле змиите?

Најновата снимка од плажите на Кипар, каде во близина на лежалки се гледаат две змии, ги запрепасти сите. Додека многумина се загрижија што може да ги снајде на летувањето,...

Балкан 19.06.19 | 11:15

Кумуцакос: Хипокризија од ЕУ, прво да ја притиска Грција за штетниот Договор, а сега вели нема интеграција

Хипокризија од ЕУ е прво да ја притиска Грција за штетниот Договор од Преспа, а сега да вели не одиме напред со интегративниот процес, вели одговорниот за надворешна...

Балкан 19.06.19 | 10:16

Катругалос: Почитувањето на Договорот од Преспа веќе е услов за европска иднина

Шефот на грчката дипломатија, Јоргос Катругалос смета дека споменувањето на Договорот од Преспа во заклучоците на Советот на министрите за надворешни работи на ЕУ...

Балкан 19.06.19 | 09:44

Грозотија на летувалиштата, туристите масовно ги откажуваат аранжманите

Секоја година ситуацијата на летувалиштата во Црна Гора е се полоша и полоша, кога во прашање е ѓубрето на улиците и плажите, што предизвикува гнев кај туристите, а некои...

Балкан 19.06.19 | 09:30

ИФИМЕС: Рама е албанскиот Милошевиќ

Албанскиот премиер Еди Рама, судејќи по неговото политичко дејствување, се повеќе наликува на „албанскиот Милошевиќ“, се истакнува во анализата на Меѓународниот институт...

Балкан 18.06.19 | 23:35

Сијарто: Ако прашате кој во Унгарија најмногу знае за Западен Балкан, тоа е Груевски без конкуренција

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, во интервју за МИА дадено за време на Советот за општи работи на ЕУ во Луксембург порачува дека е cpaмно што ЕУ...

Балкан 18.06.19 | 17:57

Автомобили пливаат по улиците, поплави во Србија

Делови од Нов Белград и Земун биле погодени од кратко, но многу силно невреме, во текот на кое биле забележани обилни врнежи од дожд, кои предизвикале големи поплави,...

Балкан 18.06.19 | 14:57

Eди Рама пречекан со протест во Лондон: „Измамник“ и „Рама оди си“ извикувале присутните

Албаскиот премиер Еди Рама со протест бил пречекан во Лондон, каде се наоѓа во официјална посета. Според албанските медуми членови на огранокот на албанската опозициска...

Балкан 18.06.19 | 13:41

Брутално ги мачел, па свирепо ги убил: Три тела пронајдени во септичка јама кај Белград

Белградската полиција синоќа околу 23 часот пронашла три тела во септичка јама зад шопинг центар во белградската општина Сурчин. Како што пренесуваат српските медиуми,...

Балкан 18.06.19 | 13:29

Mета со закана до амбасадорите на земјите членки на ЕУ: Ако на 30 јуни има избори, ќе ја извадам војската на улица!

Албанскиот претседател Илир Мета на средбата со амбасадорите на земјите членки на ЕУ во Тирана соопштил дека, како врховен командант ќе ја извади армијата на улица...

Балкан 18.06.19 | 10:08

Небото го параа молњи: Исчезна ноќта, се стана бело, а народот не смееше на улица!

Повеќе од 10.000 молњи ја погодија Грција за 12 часа, соопшти денеска системот ЗЕУС на Националната опсерваторија во Атина, а уште полошо било во Хрватска. Во одредени делови...

Балкан 18.06.19 | 08:09

Рама му се закани на бомбашот од „Билд“ со германските судови, тој му одговори: „Таман, да видите што е независно обвинителство“

Објавените снимки од прислушуваните разговори во германскиот весник „Билд“ го налутија албанскиот премиер Еди Рама,кој најави тужба против новинарот Питер Тиде. Рама...