Категорија: Балкан
Балкан 01.03.24 | 18:11

Експлозија во Албанија, најмалку еден загинат

Едно лице почина, а шестмина се повредени во силната експлозија што се случи попладнево, околу 16 часот, во голем магацин во изградба во албанскиот град Љушња. Според...

Балкан 01.03.24 | 17:29

Бакојани: Недела пред самитот 2008 ми се јави Кондолиза Рајс дека мора да прифатиме „ФИРОМ“, одбив

За аргументите за и против Договорот од Преспа, секој од своја гледна точка и за детали од преговорите од своја перспектива, меѓу другото дискутираа поранешните шефови...

Балкан 01.03.24 | 16:12

Бил доктор, па кон него требало да се однесуваат со почит – срамно однесување на Владимир Кецмановиќ во судницата

Владимир Кецмановиќ, таткото на убиецот од основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград, на рочиште од судењето по обвинението дека го научил синот да пука со...

Балкан 01.03.24 | 12:12

Kланот на Звицер планирал дрогата од Дубаи да ја пренесе преку Македонија

адоје Звицер, водачот на Кавачкиот клан преку апликацијата „Скај“ го информирал поранешниот црногорски полицаец Љубо Миловиќ за плановите за шверц на кокаин од Дубаи. Во...

Балкан 01.03.24 | 11:49

Босна и Херцеговина денеска слави 32 години од независноста

Босна и Херцеговина денеска слави 32 години од референдумот, по кој беше прогласена независноста на земјата, јавуваат босанските медиуми. Прашањето на референдумот...

Балкан 01.03.24 | 11:45

ЕУ води 203 истраги во Бугарија за злоупотреби на околу 900 милиони евра

Обвинителството на ЕУ денеска го презентираше извештајот за своите активности минатата година, во кој се наведува дека во Бугарија се водат 203 истраги поради сомнение...

Балкан 01.03.24 | 10:57

Кај нас цените одат нагоре, кај нив надолу: Од денеска намалени цени на над 3.000 производи супермаркетите во Грција

Цените на над 3.000 производи за чистење и за лична хигиена, од денеска се очекува да бидат намалени и до 18 отсто во грчките супермаркети, според податоците од Министерството...

Балкан 29.02.24 | 22:30

Евакуација на аеродромот „Никола Тесла“: Патниците го напуштиле авионот поради закана за бомба

Црногорската авиокомпанија „Ер Монтенегро“ вечерва соопшти дека сообраќајот на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград е прекинат поради дојава за бомба во авион на...

Балкан 29.02.24 | 19:45

Европратениците усвоија Резолуција, со која повикаа на воведување санкции против Додик

Европскиот парламент повторно повика на воведување санкции против претседателот на Република Српска Милорад Додик и другите „дестабилизирачки актери“ во Босна и...

Балкан 29.02.24 | 17:47

Заборавил да те праша тебе: Новинарка го налути Рама со прашањето што бара Алекс Сорос на Самитот во Тирана

Новинарка денеска го налути албанскиот премиер Еди Рама, кога го праша во кое својство на двата самита, одржани во Тирана, присуствувал и Алекс Сорос. На крајот од прес-конференцијата,...

Балкан 29.02.24 | 16:59

Колефски: Пустец се подготвува за поставување на бистата на Гоце Делчев

Градоначалникот на Општина Пустец, Пали Колефски, за МИА изјави дека го поддржува барањето на Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ за поставување биста...

Балкан 29.02.24 | 15:35

Харадинај: Курти го одбра патот за напуштање на НАТО, се сврте кон руската агенда

– Лидерот на опозициската Алијанса за иднината на Косово (ААК), Рамуш Харадинај изјави дека премиерот Албин Курти го избрал патот на оддалечување на земјата од НАТО...

Балкан 29.02.24 | 14:25

Вучиќ: Тајван е кинеска територија и Пекинг треба да реши што ќе прави со тоа

Претседателот на Србија Александар Вучиќ за државната кинеска глобална телевизиска мрежа ЦГТН изјави дека Тајван е кинеска територија и Пекинг треба да реши што ќе...

Балкан 29.02.24 | 14:23

Вучиќ: Не сме потпишале никакви договори со Зеленски

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека во Тирана, на самитот Украина – Југоисточна Европа, Србија не потпишала никакви аранжмани и договори со претседателот...

Балкан 29.02.24 | 13:29

„Вие не сте Македонци туку „Слав-Вадаска“ лепат Грците врз новите налепници

Во Грција не помагаат ни новите налепници што ги лепиме поради нив. Граѓани кои деновиве биле кај јужниот сосед се жалат дека на нивните автомобили во делот за налепница...

Балкан 29.02.24 | 11:19

Самитот на Западен Балкан почна во Тирана без лидерите на Црна Гора и Косово

Лидерите на Западен Балкан се собраа денеска во Тирана на самит посветен на европската интеграција на регионот и спроведувањето на Планот за раст за Западен Балкан. Учесниците...

Балкан 29.02.24 | 10:41

Стано: Србија да спроведе транспарента истрага за наводите на ОДИХР за изборни нерегуларности

Наодите во извештајот на Канцеларијата за демократски институции и човекови права при ОБСЕ (ОБСЕ/ОДИХР) за изборни нерегуларности во Србија треба да се истражат на...

Балкан 29.02.24 | 07:50

Уапсени убијците на водачите на Шкаљарскиот клан кои беа ликвидирани со македонски пасоши

Во координирана меѓународна заедничка акција на истражните тимови на Република Србија, Јавното обвинителство за организиран криминал, Апелационото обвинителство...

Балкан 28.02.24 | 19:44

ЈНА монтирала блокатори нa Косово за Aлбанците да не може да гледаат ТВ Тирана

Во осумдесеттите години на Косово веќе се надзирала поделеноста меѓу Албанците и Србите. Тоа го увидела и ЈНА која забележала дека тамошните Албанци повеќе сакаат да...

Балкан 28.02.24 | 18:19

Зеленски предлага балканските земји да произведуваат oружје заедно со Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на денешниот Самитот Украина – Југоисточна Европа во Тирана предложи дека треба да се формира посебен форум за одбранбената...