Категорија: Балкан
Балкан 17.03.19 | 19:47

Ќе дозволи ли Вучиќ македонско сценарио во Србија?

Дали српскиот суд ќе пресуди повеќе од два века на затворски казни за упадот во националната телевизија како Кривичен од Скопје? Ќе биде ли Македонија пример за она...

Балкан 17.03.19 | 17:02

Од главниот влез, во службена кола: Вучиќ ја напушти зградата на Претседателството

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кратко по 16 часот ја напуштил зграта на Претседателството која беше обиколена од група луѓе кои денеска протестираа во Белград. Како...

Балкан 17.03.19 | 16:46

Александар Вулин: Српската армија не тргнува никаде

Српскиот министер за одбрана, Александар Вулин изјавил дека по вчераните и денешените протести се планирани и организирани, како и дека „српската армија нема да тргне...

Балкан 17.03.19 | 15:59

Ги молам граѓаните кои се за модерна и пристојна Србија да не доаѓаат кон Белград

Ги молам граѓаните кои се за модерна и пристојна Србија да не доаѓаат кон Белград, а пристојните белграѓани да не доаѓаат тука за да влегуваат во судири со овој мал број...

Балкан 17.03.19 | 15:43

Вучиќ: Јас сум тука, на своето работно место, никаде не бегам

Граѓани, јас сум тука, на своето работно место и неикаде нема да побегнам, изјавил предмалку претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Тој се обратил откако денеска...

Балкан 17.03.19 | 15:22

(Во живо) Демонстрантите ја пробија оградата пред Претседателството, Вучиќ внатре игра шах со Стефановиќ

Голем број на демонстранти денска пвторно протестираат, а по обраќањето на претседателот Вучиќ ја обиколија зградата на претседателството на Србија со цел да го спречат...

Балкан 17.03.19 | 13:52

„Немојте да се грижите за него“: Идентификуван човекот кој со моторна пила влезе во зградата на РТС

Претседателот на Србија, Алексадар Вучиќ, на прес конференција денеска изјави дека полицијата го идентификувала лицето кое синоќа со моторна пила влезе во зградата...

Балкан 17.03.19 | 13:44

Судир меѓу демонстрантите и Жандармеријата пред Претседателството на Србија

Неколку стотина демонстранти го нападнаа кордонот на Жандармеријата, која не дозволува камионот, од кој се слуша обраќањето на српскиот претседател Александар Вучиќ,...

Балкан 17.03.19 | 13:36

Вучиќ: Поддршка очекувам само од својот народ, не ме интересираат реакциите на западните амбасади

Во денешното обраќање пред српскиот народ, по повод вчерашниот упад на демонстрантите од протестот „1 од 5 милиони“ упаднаа во зградата на Радио-телевизја Србија (РТС)...

Балкан 17.03.19 | 12:51

Демонстрации пред Претседателството на Србија – пробиена заштитната ограда.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на вонредната пресконференција посочи дека лидерот на опозицискиот Сојуз за Србија Драган Ѓилас и насобраните ја пробиле...

Балкан 17.03.19 | 12:30

ВО ЖИВО: Обраќање на претседателот на Србија, Вучиќ, по синоќешниот упад во РТС

Обраќање на претседателот на Србија, Вучиќ, по синоќешниот упад во РТС

Балкан 17.03.19 | 11:45

Маскиран внел моторна пила во зградата на РТС

На видео снимка која кружи по социјалните мрежи од упадот во зградата на РТС се гледа човек со бела фантомка на глава и пила за дрва во рацете. “Demonstranti trčali sa motornom testerom...

Балкан 17.03.19 | 11:31

Брнабиќ: Упадот во РТС е вандалски чин на Ѓилас, Обрадовиќ, Јеремиќ

Државата во иднина нема да толерира насилство а упадот во РТС е вандалски чин на Ѓилас, Обрадовиќ, Јеремиќ кои сакаат да ја сменат оваа легитимно избрана власт. Српската...

Балкан 17.03.19 | 08:50

Во упадот во РТС, искршени неколку прозорци и оштетен еден автомобил

Неколку искршени стакла на телевизијата, и еден оштетен автомобил е билансот од синоќешниот упад во зградата на демонстрантите во националниот ТВ сервис во Србија...

Балкан 17.03.19 | 08:41

Дачиќ: Секоја слика на насилство е штетна за Србија

Осуди имаше синоќа за упадот во РТС. Српскиот шеф на дипломатијата, Ивица Дачиќ, синоќа во својство на претседател на Социјалистичката партија на Србија (СПС) изјави...

Балкан 16.03.19 | 23:26

Второ вонредно обраќање на Стефановиќ: Нека останат пред РТС колку сакаат

Министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ, во второто вонредно обраќање до јавноста вечерва, соопшти дека демонстрантите, кои упаднаа во Радио-телевизија...

Балкан 16.03.19 | 23:15

Ѓилас снимен како се пресметува со полицијата

На 15-тиот протест „1 од 5 милиони” во Белград, демонстрантите вечерва од платото пред Филозофскиот факултет, како што најавија, тргнаа во протестна прошетка, по која...

Балкан 16.03.19 | 22:50

Вучиќ ќе се обрати на нацијата, Дачиќ го осуди упадот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утре точно на пладне ќе се обрати до нацијата по повод вечерашните инциденти во Радио-телевизија Србија, во чија зграда упаднаа...

Балкан 16.03.19 | 22:24

ВО ЖИВО: Со влечење ги извлекуваат еден по еден, шефот на полицијата порача: Државата ќе реагира за ова насилство!

Полицијата почна еден по еден да ги изнесува демонстрантите надвор од зградата на РТС во Белград, каде вечерва упаднаа членовите од протестот „1 од 5 милиони“, предводени...

Балкан 16.03.19 | 21:16

Опозицијата упадна во РТС

Група демонстранти упаднаа во зградата на Радио-телевизија Србија за време на протестот „1 од 5 милиони“ во Белград. Според неофицијалните информации, прв во зградата...