Категорија: Ракомет
Ракомет 14.03.19 | 11:32

Вардар против Мешков во полуфиналето на СЕХА лигата

Македонскиот шампион, РК Вардар ќе игра против домаќинот Мешков во полуфиналето на регионалната СЕХА лига. Во второто полуфинале ќе играат Нексе и ППД Загреб. Победникот...

Ракомет 11.03.19 | 20:08

Карачиќ го напушта „Вардар“: Хрватскиот ракометар се сели во Полска!

Ракометарот на Вардар, Игор Карачиќ, по завршувањето на оваа сезона ќе го напушти таборот на македонскиот и регионален шампион и ќе се пресели во редовите на полски...

Ракомет 11.03.19 | 14:38

СЕХА потврди: Ф4 турнирот повторно ќе се игра во Брест

Завршниот турнир од СЕХА-лигата сезонава ќе се одржи во Брест, Белорусија, објавија денеска и официјално челниците на регионалното ракометно натпреварување. Откако...

Ракомет 11.03.19 | 09:40

Парондо по поразот од Нексе: Цар беше несовладлив

Тренерот на Вардар, Роберто Гарсија Парондо по синоќешниот пораз од Нексе во СЕХА лигата, изјави дека тимот одиграл добро и тој е помалку или повеќе среќен од играта...

Ракомет 04.03.19 | 14:27

 Млад талентиран ракометар загина во сообраќајна несреќа

Младот полски ракометен репрезентативец Давид Јакубовскиц (18) го загуби својот живот во сообраќајна несреќа. Ракометарот на Пјотрковјанина починал на лице место. Несреќата...

Ракомет 04.03.19 | 10:35

ППД Загреб е ривалот на Вардар во осмина-финалето на ЛШ

Хрватскиот првак ППД Загреб е противник на Вардар во осмина-финалето на Лигата на шампионите. Првиот меч од осмина-финалето се игра во Хрватска во перидото од 20 до 24...

Ракомет 03.03.19 | 23:14

Прва радост за Еурофарм во ЕХФ-купот

Ракометарите на Еурофарм Работник вечерва во Битола одиграа тактички и мудро и конечно се израдуваа на првата евро победа. Во 4.коло совладан е одличниот хрватски тим...

Ракомет 03.03.19 | 22:10

„Корпа“ за Трамп, РК Вардар е приоритет

На социјалните мрежи стана хит фотографијата која доаѓа од Америка. Додека првиот човек на САД, Доналд Трамп, држеше говор, дел од присутните го гледаа дуелот меѓу Вардар...

Ракомет 03.03.19 | 12:47

Официјално: Данило Брестовац е нов селектор на Македонската машка ракометна репрезентација

Ракометната федерација на Македонија денеска го промовираше новиот селектор на машката А-репрезентација, Данило Брестовац. Тој се заблагодари на довербата и рече дека...

Ракомет 02.03.19 | 23:05

Парондо: Задоволен сум од победата, одигравме одлични 50 минути

Тренерот на РК Вардар, Роберто Гарсија Парондо, е задоволен од победата против Монпелје и вели дека не е лесно да се победи два пати клупскиот првак на Европа. Задоволен...

Ракомет 02.03.19 | 22:06

Од Монпелје се извинија за повредата на Дисингер

На прес конференцијата по мечот Вардар – Монпелје (33-27), од таборот на гостите се извинија за страшниот старт врз Дисингер и потенцираа дека нивниот ракометар Суси...

Ракомет 02.03.19 | 21:24

Вардар го преслуша Европскиот шампион, а Koмити порачаа – „Да живее Македонија”

РК Вардар попладнево го совлада европскиот шампион Монпелје со 33-27 во последниот меч од групната фаза во ракометната Лига на шампиони. Со оваа победа Вардар го освои...

Ракомет 02.03.19 | 20:59

Столе Стоилов: Уште од првата минута им испративме јасна порака

Вардар со убедлива игра попладнево го победи Монпелје и на третото место ја заврши групната фаза на ЛШ. Капитенот Столе Стоилов истакна дека пред почетокот никој не...

Ракомет 02.03.19 | 20:32

Вардар со победа над европскиот првак ја заврши групната фаза во ЛШ

Вардар со триумф од 33-27 (16-13) ја заврши групната фаза од Лигата на шампионите. Во осмина-финалето Вардар ќе игра со шестопласираниот тим од Група Б, една од екипите на Мотор...

Ракомет 02.03.19 | 19:24

Вардар по втор пат го совлада европскиот шампион Монпеље

Ракометарите на Вардар ја забележаа втората победа оваа сезона над бранителот на трофејот во Лигата на шампионите, тимот на Монпеље. Вечерва во СЦ „Јане Сандански”...

Ракомет 02.03.19 | 10:01

Вардар брка победа против Монпелје во последниот меч од групната фаза на ЛШ

Екипата на РК Вардар попладнево ќе брка победа против актуелниот европски шампион Монпелје денеска во Скопје во последниот меч од групната фаза на ракометната Лига...

Ракомет 01.03.19 | 14:53

РФМ во недела ќе го промовира Данило Брестовац за нов селектор?

Ракометната Федерација на Македонија испрати покани за прес-конференција по повод назначување на новиот селектор на машката сениорска ракометна репрезентација на...

Ракомет 27.02.19 | 21:48

СЕХА: Металург поразен на гостувањето кај Железничар

Екипата на Металург доживеа пораз со 27-25 (16-13) од Железничар во 15 коло од регионалната СЕХА-лига. Многуте промашувања како и техничките грешки беа причината за пропуштената...

Ракомет 26.02.19 | 11:06

РФМ денеска го бира наследникот на Раул Гонзалез

Конкурсот што Ракометната федерација на Македонија го отвори пред една седмица веќе е завршен, па до крајот на неделава би требало да го добиеме новиот селектор на машката...

Ракомет 25.02.19 | 14:12

Некој да ни ја понудеше оваа позиција пред почетокот на сезоната, сигурно дека ќе прифатевме

Ракометарите на Вардар неделава ги очекуваат два натпревари, првиот в среда во регионалната СЕХА лига со Загреб, а вториот в сабота против Монпеље во Лигата на шампионите. Своите...