Категорија: Ракомет
Ракомет 01.03.20 | 13:47

Борко доаѓа во Вардар веќе следната недела

Тренерот на РК Вардар, Стевче Алушовски на вчерашната прес-конференција по поразот од Монпелје во Лигата на шампионите ги потврди информациите дека Борко Ристовски...

Ракомет 29.02.20 | 21:32

Потврдено: „Министерот за одбрана“ Борко доаѓа во Вардар

По натпреварот против Монпелје, тренерот на македонскиот и европски шампион Вардар, Стефче Алушовски потврди две нови имиња во тимот.Станува збор за репрезентативниот...

Ракомет 29.02.20 | 20:02

Чупиќ со емотивно обраќање: Ако ни плати некој авион ќе биде добро, ако не ќе одиме со автобус 20 часа

Иван Чупиќ имаше емотивно обраќање по поразот од Монпеље. Тој вели дека во овој момет толку им се можностите и оти ќе направат се да ја освојат СЕХА лигата но дека не...

Ракомет 29.02.20 | 19:20

ВО ЖИВО: Изјави на Чупиќ и Алушоски по поразот од Монпеље


Ракомет 29.02.20 | 19:10

Короната ги исплаши гледачите: Без пари толку, Вардар немоќен против Монпеље

„Јане Сандански“ не е веќе неосвоива тврдина. Финансиските пробеми си го направија своето и гостите лесно ги носат бодовите од Аердром.Така беше и попладнево кога...

Ракомет 29.02.20 | 14:06

Дибиров: Не можам да сфатам дека ќе дозволат да исчезне Вардар

Ситуацијата во РК Вардар не е баш најдобра. Европскиот шампион минува низ тешки времиња, а тоа го потврди и Тимур Дибиров во интервју за „balkan-handball.com“. Во интервјуто...

Ракомет 28.02.20 | 15:17

Борко Ристовски и Мишевски потпишуваат за Вардар

Македонските репрезентативци Борко Ристовски и Марко Мишевски се двете засилувања што ќе потпишат договори со Вардар, во обид да помогнат „црвено-црните“ да се стабилизираат...

Ракомет 28.02.20 | 11:54

„Ја излези Ѓурѓо“ ја крена салата на нозе: Вардарци ги најави дуото „Некстајм“ и три минутен аплауз

Ракометниот клуб „Вардар“ синоќа на „Златна бубамара на популарноста“ ја доби наградата за спортски успех на годината. Нивното качување на бина беше најавено од...

Ракомет 28.02.20 | 11:41

Стевановиќ и Рашковиќ синоќа во Скопје: Вие сте земја на Европски шампион во ракомет и така однесувајте се!

Коментаторите на „Спорт арена“  Стеван Стевановиќ и Сретен Рашковиќ синиќа во Арената „Борис Трајковски“ ја споделија убавата енергија со присутните на манифестацијата...

Ракомет 25.02.20 | 12:52

СЕХА титула Вардар ќе брка во Задар

Завршниот турнир од регионалната ракометна лига – СЕХА, оваа сезона ќе се игра во хрватскиот приморски град Задар. Турнирот ќе се одржи од 3 до 5 април во салата „Крешимир...

Ракомет 24.02.20 | 10:01

Борко Ристовски се враќа во Вардар?

Долгогодишниот прв голман на македонската репрезентација, Борко Ристовски, би требало да биде едно од засилувањата што ќе пристигнат во Вардар до крајот на оваа натпреварувачка...

Ракомет 22.02.20 | 18:35

Алушевски: „Вардар“ е бренд и повторно ќе игра во ЛШ

Ракометарите на Вардар попладневно беа совладани од Порто, а тренерот Стевче Алушовски вели дека, „ова е тешка ситуација, бидејќи имаме премногу повредени играчи,...

Ракомет 22.02.20 | 18:00

Вардар убедливо поразен во Порто

Европскиот ракометен првак Вардар доживеа тежок пораз на гостувањето кај Порто од 30-22, на коло пред крајот се наоѓа на шестото место на табелата во Лигата на шампионите. Европскиот...

Ракомет 22.02.20 | 00:06

„Вујо мајсторе“: Погледнете како изгледа ќерката на миленикот на Вардарци

На клупата на Вардар поминаа многу тренери но само еден остана миленик. Тоа секако е Веселин Вујовиќ, црногорска легенда. Дури и кога води противничка екипа во „Јане...

Ракомет 20.02.20 | 17:34

Алушовски пред Порто: Ќе играме без притисок, мотивирани и ќе бараме шанса за бодови

Ракометарите на Вардар в сабота му гостуваат на Порто во претпоследниот дуел од групната фаза во Лигата на шампионите. Тренерот Стевче Алушовски посакува бодови за...

Ракомет 20.02.20 | 10:19

Чупиќ: Имавме состанок со Самсоненко и Михајловски, наскоро ќе биде позната судбината на Вардар

Ракометарот на европски правак Вардар Иван Чупиќ вели дека играчите имале состанок со Сергеј Самсоненко и Михајло Михајловски и наскоро ќе имаат повеќе информации...

Ракомет 19.02.20 | 18:18

На ракометарките на Нант им правеле тестови за бременост без да знаат

Францускиот женски ракомет го тресе голем скандал. Шест ракометарки на Нант излегоа во јавност со тешки обвинувања на сметка на клупско раководство дека спроведувало...

Ракомет 15.02.20 | 22:01

Ja сокрија топката: Неверојатна магија на Скубе и Дибиров

Сташ Скубе и Тимур Дибиров го имаа потегот на денот на мечот Вардар-Мотор. Словенецот едноставно ја сокри топката и со вртење му ја додаде на соиграчот кој лесно поентираше.Погледнете...

Ракомет 15.02.20 | 20:17

На две кола до крајот Вардар обезбеди пласман меѓу 16 најдобри во Европа

Ракометарите на „Вардар“ успеаја да се издигнат над проблемите што го мачат клубот и да слават над „Мотор Запорожје“ со 38:28 (полувреме: 16:11) во групата Б во Лигата на...

Ракомет 15.02.20 | 19:03

Вардар е посилен од сите проблеми: Победа против Мотор, осмина финалето е на дофат

Вардар нависина е чудо.Кога е најпотребно се издигна од сите проблеми и е на чекор да се пласира во осминафиналето од Лигата на шампионите. Во Јане Сандански без поголеми...