Категорија: Музика
Музика 02.02.24 | 11:22

Котецу со концертна промоција на македонски песни во Јапонија: Оперскиот првенец од Токио ги изведе „Болен ми лежи Миле Поп Јорданов“, „Кога падна на Пирина“ , „Земјо македонска“, „Македонско девојче“, „Ако умрам ил загинам“…

Оперскиот првенец Казухоро Котецу ја започна кампањата за ширење на македонските песни и вино низ Јапонија за 2024 година. По осмиот рецитал на кој изведе јапонски, италијански...

Музика 02.02.24 | 11:14

„Дождови“-нова песна на Александра Јанева со моќен текст

Александра Јанева има нов музички проект. Вчеравечер на јавноста и ја претстави својата нова песна која го носи насловот „Дождови”, нумера која денови наназад ја најавуваше...

Музика 01.02.24 | 19:31

Видов жена во бел капут, а потоа човек чија глава беше отворена: Ѓорге Давид откри детали за трагедијата

Музичарот и член на музичкиот натпревар „Ѕвездите на Гранд“, Ѓорѓе Давид денеска во Белград организираше медиумска конференција во врска со страшната несреќа што...

Музика 01.02.24 | 16:42

Ми се враќаат слики во главата, се се случи во секунда: Прво обраќање на Ѓорѓе Давид откако прегази жена во Македонија

Ѓорѓе Давид одржа прес конференција по сообраќајката во Македонија, кога усмрти жена при судир на автопат. Рокерот на пресот на појавил во црнина и видно нерасположен,...

Музика 01.02.24 | 12:34

Влатко Стефановски: Како што се фабрикува храна, така се фабрикува и денешната музиката и мене тоа ми е тотално неинтересно

Влатко Стефановски гостуваше во емисијата ,,Културно” која се емитува на Танјуг ТВ, каде говорејќи за музиката и нејзиното создавање денес, рече дека денешната музика...

Музика 31.01.24 | 12:38

Градско Матине викендов во Дом на млади во Штип

Во сабота на 3 февруари 2024 година во Дом на Млади во Штип, со почеток во 21:00 часот, ќе се одржи музичкиот настан со наслов Градско Матине. Градско Матине заедно со Флудер,...

Музика 31.01.24 | 10:12

Викендов 12. издание на музичкиот фестивал „Земјотрес“ во МКЦ

Традиционалниот музички фестивал „Земјотрес“ годинава ќе го тресе Скопје на 3 февруари во Младинскиот културен центар, а ќе настапат плејада изведувачи. Се тресеме....

Музика 31.01.24 | 09:14

Викендов два концерта MTV The Greatest Hits 80’s & 90’s со Камерен оркестар на Битола

Националната установа Камерен оркестар на Битола информира дека проектот MTV The Greatest Hits 80’s & 90’s на камерниот оркестар продолжува да го привлекува вниманието на љубителите...

Музика 30.01.24 | 14:19

Дуке Бојаџиев, Крсте Роџевски и Исмаил Лумановски на 16 и 17 февруари по девет години пауза повторно ќе настапат заедно во Филхармонија

Најавата на големиот заеднички концерт на тројцата врвни македонски музички уметници Дуке Бојаџиев, Крсте Роџевски и Исмаил Лумановски, беше пресретната со огромен...

Музика 30.01.24 | 11:46

Успешен настап на „Црно Собрание“ и „ОВЦ Колектив“ во културнот центар „Лабораториум“

Викендов, Скопје беше во фокусот на младите и нивната култура преку два музички настани, кои го одбележаа почетокот на активностите на платформата СИЛАТА ЕУ МЛАДИТЕ. Едукативниот...

Музика 29.01.24 | 11:39

Концерт на неверојатната Грејс Џонс на 6 јули во Скопје

Грејс Џонс, една од најреволуционерните и најзначајни музички и уметнички појави на светот на сите времиња ќе има концерт, на 6 јули, во Скопје, на стадионот на АРМ, објави...

Музика 29.01.24 | 10:02

Деловски и „Синтезис“ го промовираа проектот „Ој, девојче“: Да ја негуваме етно музиката на начин на кој што и доликува

Синоќа во присуство на бројни љубители и почитувачи на делото на Тоше Проески, како и на етно составот „Синтезис“, беше промовиран проектот „Ој девојче“ на музичкиот...

Музика 28.01.24 | 09:31

Промоција на проектот „Ој девојче“ на диџеј Деловски и етно групата Синтезис

Во „Интермецо бар“ во Скопје вечерва ќе биде промовиран проектот „Ој девојче“ на музичкиот продуцент и диџеј Деловски и етно групата Синтезис кој е издаден на 25 јануари,...

Музика 28.01.24 | 08:11

Владо Јаневски: Не ми требаат веќе женски

Со петте концери Владо Јаневски докажа дека дефинитивно е најголемата македонска звезда.Ваков или таков публиката го сака и доаѓа на неговите настапи и плаќа скапи...

Музика 27.01.24 | 15:25

Вечерва во „Буква“ ќе се одржи аудиовизуелен концерт на „Mnemonic45“

Вечерва од 21 часот во Буква ќе се одржи аудиовизуелен концерт на „Mnemonic45“. Нашиот драг пријател Mnemonic45 ќе ви приреди имерсивно аудиовизуелно искуство преку неговите...

Музика 27.01.24 | 12:39

Концертите на Владимир Четкар низ Америка комплетно распродадени

Kонцертот во Детроит на 27 ми Јануари е уште еден од  низата распродадени концерти на Четкар низ Америка меѓу кој беа и  концертите во Кливленд, Њујорк, Колумбус и Сан...

Музика 26.01.24 | 18:08

Концерт на „Бохемија“ и „Номад“ во Агора во Куманово

Во сабота на 27 јануари 2024 година, во кафе-барот Агора во Куманово, со почеток во 21:00 часот, ќе може да ги проследите настапите на српскиот бенд „Бохемија“ и нашиот бенд...

Музика 26.01.24 | 18:07

„Љубов, солзи и разделби“ – Мими Јовановска ја промовираше „Мајка“, посветена на сите разделени родители и деца

„Не жали ме , мајко не жали ме, тоа што одам од тебе. Солзиве што капат по мене, знаат што се ќе помине. Далеку си ти од мене, но ќе дојде ден да не собереш…“ Ова е мал...

Музика 26.01.24 | 11:03

Ослободен од Македонија: Ѓорѓе Давид по сообраќајката се врати во Србија, подготвен е да проговори

Рок-музичарот и член на жирито на „Ѕвездите на Гранд“, Ѓорѓе Давид, на 20 јануари доживеа сообраќајна несреќа во Македонија, во која поради сплет на несреќни...

Музика 25.01.24 | 15:36

Сестрата на Тоше сподели фотографија од домот, торта и натпис кој ја кине душата

Сите се сеќаваме на нашиот Тоше Проески. На денот на неговото раѓање, се огласи и неговата сестра Дора, која сподели фотографија од роденденска торта со запалени свеќи,...