Категорија: Музика
Музика 22.11.23 | 12:04

„99 МЕГАСТАРС“: На 30 ноември уникатно искуство со добра македонска музика

На 30 ноември среќата ќе биде насекаде! Токму таа, исто како и музиката, им дава душа на универзумот, крилја на умот, лет на имагинацијата, а магија и радост на нашите животи....

Музика 21.11.23 | 14:36

Концерт во живо на Спировски, Томевски, Букршлиев и Теодосиев во Оро Бар

Овој четврток во 21:00 часот во Оро радио, галерија и бар, ќе се одржи концертот на четворица музичари од новиот бран на современиот македонски џез. Нинослав Спировски...

Музика 21.11.23 | 13:15

„Џезтет“-Концерт на Георги Шарески во Јавна соба

На 23. ноември во четврток, со почеток во 21:30 часот во Јавна соба врвниот композитор и гитарист Георги Шарески ќе го престави најновиот проект наречен „Џезтет“. „Џезтет“...

Музика 21.11.23 | 11:53

За кого ги посвети овие стихови? Антониа Гиговска по долга пауза со песна одговара на сите прашања

Помина скоро една година откако младата поп-ѕвезда Антониа Гиговска предизвика турбуленции на македонската музичка естрада со нејзиниот приватен живот, а пред неколку...

Музика 21.11.23 | 09:16

Промоција на книгите „Неправилен ритам“ и „Радио“ на Љупчо Јолевски и разговор со авторот

Во вторник, 21 ноември 2023 година во Europe House во Струмица, со почеток од 19:00 часот ќе се одржи промоцијата на книгите „Неправилен ритам“ и „Радио“ на Љупчо Јолевски и разговори...

Музика 21.11.23 | 08:54

„Лајбах“ доаѓа во Битола на јубилејното издание на Фестивалот на музика од светот

LAIBACH доаѓа во Битола како дел од европската турнеја „Love Is Still Alive“ на Фестивалот на музика од светот. Култниот словенечки музички бенд на 25.11.2023 ќе настапи на сцената...

Музика 20.11.23 | 12:04

Дина Јашари ја промовира својата нова песна „Не сум твој сон”

Дина Јашари деновиве ја промовира својата нова песна „Не сум твој сон”. Автор на музиката и текстот е Дина, аранжманот го направија заедно со Драги Иванов кој исто така...

Музика 20.11.23 | 09:04

Балашевиќ „издаде“ нова песна за Вуковар

На официјалниот Јутјуб-канал на Ѓорѓе Балашевиќ излезе нова верзија на песната „Човек со месечина во очите“ отпеана во живо. Песната е посветена на хрватскиот град...

Музика 19.11.23 | 13:58

Гитарата на Курт Кобејн продадена на аукција за 1,5 милиони долари

Гитарата на фронтменот на Нирвана, Курт Кобејн, продадена e на аукција во петокот во САД за повеќе од 1,5 милиони долари. Сината електрична гитара „Скајстанг и Фебдер...

Музика 18.11.23 | 18:56

Гитарата на Курт Кобејн продадена за 1,5 милиони долари

Гитарата на фронтменот на Нирвана, Курт Кобејн, продадена e на аукција во петокот во САД за повеќе од 1,5 милиони долари. Сината електрична гитара Skystang I Fender Mustang на која...

Музика 18.11.23 | 16:13

Обожавателка на Тејлор Свифт почина пред концертот во Бразил, каде што владее топлотен бран

Ана Клара Беневидес почина на концертот на Тејлор Свифт во петокот вечерта во Рио. Пејачката Тејлор Свифт моментално е на светска турнеја. Ана Клара Беневидес почина...

Музика 17.11.23 | 20:50

Нов спот на групата „Баклава“ за песната „Чаир (ул. “Крсте Асенов”)“

По „Кеј“ и „Нерези“, групата Баклава ви го презентира новото музичко видео за песната „Чаир (ул. “Крсте Асенов”)“ Инспирана од детството на авторот Елена Христова,...

Музика 17.11.23 | 19:06

Жена паднала преку седиштата на концерт на Роби Вилијамс

Таа моментално се бори за живот откако паднала преку шест реда седишта за време на концерт. По падот жената во критична состојба била префрлена во болницата „Сент Винсент“...

Музика 17.11.23 | 18:06

Влатко Стефановски со „Balkan Trio B/G“ и Дац и Александар викендов во Софија

Концертите на дуетот „Дац и Александар“ и Влатко Стефановски со „Balkan Trio B/G“ ќе се одржат во Sofia Live Club, НДК, со почеток од 20:00 часот. Дуетот „Дац и Александар“ – Драган...

Музика 17.11.23 | 10:12

Жената која 13 години стои зад Џенифер Лопез открива детали за дивата: „Таа многу напорно работи на себе“

Жената зад Џенифер Лопез открива како пејачката останува на врвот на својата моќ. Ким Бурс, музички директор којa има работено со Бијонсе, Квин Латифа, Сиара и Тамара...

Музика 16.11.23 | 19:02

Македонското блуз дуо „In the mood“ слави 14 години на домашната музичката сцена

Скопското блуз дуо „Ин д муд“ (In The Mood) денеска слави 14 години активно постоење на македонската музичка сцена. Дуото е формирано од Сашо Ѓорѓевски и Никола „Џими“ Петровски...

Музика 16.11.23 | 18:51

По Азија и Европа Четкар продолжува со Американска турнеја

Професионалните активности на Македонскиот музички амбасадор, Владимир Четкар оваа есен се распространети на 3 континенти! Имено после концертите во Јужна Кореја,...

Музика 16.11.23 | 17:39

Петар Грашо на 26 април во Филхармонија

Хрватската музичка ѕвезда Петар Грашо, го најави својот ексклузивен концерт во Скопје, кој ќе се одржи на 26 април во Филхармонија. Грашо важи за еден од најталентираните,...

Музика 15.11.23 | 20:07

ЗЏМ свири „Леб и сол”

На 9 декември, со почеток од 20 часот, во салата на Национаната опера и балет, ќе се одржи концертот на ЗЏМ Биг Бендот насловен „ЗЏМ свири Леб и сол.” На целовечерниот...

Музика 15.11.23 | 12:23

Документарецот за Тупак доби номинација за „Греми“ за најдобар музички филм

Документарниот филм на „Еф-Екс“ за покојниот рапер Тупак Шакур, во пет епизоди, под наслов „Драга мамо“ (Dear Mama), доби номинација за „Греми“ за најдобар музички филм. Документарецот...