Категорија: Филм
Филм 09.01.19 | 21:48

Турската ѕвезда пред развод: На сопругата ѝ ги укинал картичките и се преселил во хотел

Маркантниот турски актер Озџан Дениз(47), минува низ голема брачна криза, а според она што се зборува и пишува во турските медиуми, тој и неговата 20 години помлада сопруга...

Филм 08.01.19 | 14:40

„Телото на 25-годишната жена е чудесно, ама телото на 50-годишна жена не е ни малку чудесно“

Францускиот писател и режисер Јан Муа беше остро критикуван откако изјави дека не е способен да сака жена која е постара од 50 години. Муа, и самиот педесетодишник, за...

Филм 08.01.19 | 12:15

Леди Гага носеше ѓердан од пет милиони долари на „Златен глобус“

Леди Гага носеше ѓердан вреден пет милиони долари на доделувањето на наградите „Златен глобус“. Таа освои една награда за филмот „Ѕвезда е родена“. Освен импресивниот...

Филм 07.01.19 | 21:05

Најубавиот маж за 2018… отсекогаш бил најубав

Актерот Џејсон Мoмоа (39) е прогласен за наубав маж за 2018 година. Во моментов е актуелен со улогата во филмот „Аквамен“, во кој ја игра главната ролја покрај Никол Кидман...

Филм 07.01.19 | 20:51

Најнепријатната сцена од Глобусите

Холивудскиот актер Рами Малек синоќа доби Златен глбус за филмот „Боемска рапсодија“, а наградата му ја додели актерката Никол Кидман. Но, некој успеал да сними непријатен...

Филм 07.01.19 | 16:30

По 76 пат доделени наградите „Глобус“

Денес во раните утрински часови (по европско време) во Лос Анџелес на свечена церемонија по 76 пат беа доделени наградите Златен глобус, инаку според многумина втората...

Филм 05.01.19 | 20:42

Ги расплака сите: Ќе ми недостигаш чале, добар мој Гиго!

Актерот Драган Бјелогрлиќ со потресен говор денеска се прости од Марко Николиќ, актерот со кого во серијата „Бољи живот“ ги играа улогите на татко и син. Комеморацијата...

Филм 04.01.19 | 10:44

Празник во МоМа: Модната куќа Сен Лорен и Катрин Денев одбележаа 50 години од филмот „Убавицата на денот“

Mодната куќа Сен Лоран за празниците им подари на своите пријатели проекција на култниот филм “Убавицата на денот”,  за кој шпанскиот режисер Луис Буњуел освои „Златен...

Филм 03.01.19 | 20:22

Лидија Вукичевиќ на потресен начин се прости од својот телевизиски татко Гига

Големиот српски актер Марко Николиќ вчера почина во 72-та година од животот. Беше најпознат како Гига Моравац од серијата „Подобар живот“. Актерката Лидија Вукичевиќ,...

Филм 02.01.19 | 14:01

Првпат по 10 години кино проекција во Пехчево

Со македонскиот кандидат за Оскар, „Исцелител”, на режисерот Ѓорче Ставрески, по пауза од 10 години во Пехчево повторно ќе се прикажува филм. Како што информира директорот...

Филм 31.12.18 | 16:00

Во 2019 ни доаѓаат нови возбудливи филмски приказни

Филмовите кои следуваат се најочекуваните и најнајавуваните остварувања кои ќе го означат филмскиот календар во 2019! Некои од нив можеби ќе станат класици, некои можеби...

Филм 28.12.18 | 10:36

Првата епизода на серијата „Успех“ од денеска може да се гледа на „јутјуб“

За првата регионална „Ејџ-би-о адрија“ серија, „Успех“, се зборува веќе со месеци, а сега првата епизода ќе биде достапна на официјалниот „Ејџ-би-о Македонија јутјуб...

Филм 27.12.18 | 09:35

Кевин Спејси за првпат проговори за обвинувањата за сексуално вознемирување

Американскиот актер Кевин Спејси за прв пат се обрати пред јавноста по обвиненијата за сексуално вознемирување. Во видеото под наслов “Let me be Frank,” објавено на Ју Tјуб,...

Филм 26.12.18 | 20:52

Познатиот актер ја запроси поранешната жена: Прстен од милион долари за втора шанса

Познатиот актер Теренс Ха реши повторно да се сврши со својата поранешна сопруга Мира Пак и така да му пружи на бракот уште една шанса. Големата телевизиска и филмска...

Филм 24.12.18 | 13:57

Премиера на тв-серијата „Успех“ чие сценарио го напиша Марјан Алчевски е на 6 јануари догодина на „Ејџ-би-о“

Објавен е трејлерот за телевизиската серија „Успех“ која „Ејџ-би-о адрија“ ја снимаше во Загреб, а сценариото го напиша Македонецот Марјан Алчевски, кој со години...

Филм 20.12.18 | 09:43

„Дизни“ обвинет за „хакуна матата“

Повеќе од 50.000 луѓе потпишале петиција во која ја обвинуваат компанијата „Дизни“ за колонијализам и грабеж, бидејќи ја патентирала фразата „хакуна матата“, која доаѓа...

Филм 17.12.18 | 17:38

Легендарниот глумец е многу болен и се повлече од јавниот живот

Аљоша Вучковиќ е легендаарен глумец од поранешната Југославија. Денес го слави 72 роденден, но поради болест тој се повлече од јавниот живот и веќе не глуми. Многумина...

Филм 15.12.18 | 18:49

Пипи долгиот чорап 45 години подоцна

Пипи Долгиот Чорап е најпознат измислен лик на Астрид Линдгрен. Книгите за Пипи Долгиот Чорап преведени се на 92 разни јазици. Пипи е необично девојче. Посебно во 40-тите...

Филм 13.12.18 | 10:49

Леонардо ди Каприо ќе мора да го врати Оскарот

Леонардо ди Каприо кој како подарок го доби Оскарот на Марлон Брандо од 1954 година, ќе треба да го предаде подарокот на полицијата поради тужба. Според “Њујорк тајмс”,...

Филм 12.12.18 | 09:48

Скопската премиера на „Аквамен“ една недела пред сите

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х учествуваше во креирањето на визуелните ефекти на најновиот член на „Ди-Си Комикс“ универзумот – „Аквамен“. Според...