Автор: Пиперка Ајварка
Двоглед 13.04.21 | 22:12

Рашковски: Џипот ми се падна во киндер-јајце

Секретарот во владата Драги Рашковски ја информира јавноста дека џипот кој го вози од 74 илјади евра за кој се дигна голема прашина деновиве му се паднал во киндер-јајце. Според...

Двоглед 27.03.21 | 22:41

ВОНРЕДНА ВЕСТ: Владата на Република Македонија набави 3 виолини

Вечерва на итна седница на Владата беше усвоена одлуката да се набават три виолини во брза постапка, со европско знаменце. Целта на оваа набавка е под итно да почне да...

Двоглед 22.03.21 | 14:40

Филипче: Заев е причината поради која станав неврохирург

Министерот за здравство Венко Филипче и денес не ги штедеше своите пофални зборови за старо-новиот претседател на СДСМ Зоран Заев, кого вчера го нарече „промената во...

Двоглед 17.03.21 | 18:19

Рашо брат, донеси магнетче за фрижидер од Мексико, потроши некој песос!

Здраво Рашо, Ти пишувам да прашам како си, како патуваше, се смести ли добро? Какви се собите, има убав поглед? Чисти пешкири и мини бар, хехе? Долго ли чекаше за претовар...

Двоглед 19.02.21 | 20:47

Заев: „Македонија не праќа астронаути на Марс бидејќи не сакаме граѓаните да се иселуваат од Земјата“

Македонскиот премиер Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање попладнево соопшти дека Македонија иако може и има капацитети, не развива своја вселенска програма...

Двоглед 09.02.21 | 21:41

Љупчо Николовски: Казни за министрите кои двапати пуштаат вода додека вршат мала нужда

Вицепремиерот за борба против корупција Љупчо Николовски соопшти дека како дел од мерките за сузбивање на корупција лично се грижи да нема непотребно трошење вода...

Двоглед 08.12.20 | 14:11

Владата го одложи дочекот за Нова година за април или мај 2021

Владата на Република Македонија на денешната вонредна седница го одложи дочекот на новата година за април или мај следната година поради ветото за преговори со ЕУ и...

Двоглед 02.10.20 | 10:50

Бугарскиот парламент изгласа резолуција според која целата Вселена е бугарска

Парламентот во Софија синоќа на вонредна седница донесе резолуција според која целата Вселена е Бугарска. Подносители на резолуцијата беа речиси сите политички партии...

Двоглед 27.09.20 | 23:44

Гугл ќе инвестира во Македонија само ако Министерот за финансии е од ромска националност

Инвестицијата на Гугл во Македонија најавувана со години од премиерот Зоран Заев конечно може да се реализира, соопштуваат од таборот на технолошкиот гигант. Компанијата...

Двоглед 12.09.20 | 14:12

Рашковски демантираше дека Груби го нападнал: „Се лизнав и случајно налетав на неколку шамари од Артан“

Генералниот секретар на Владата Драги Рашковски ги демантираше наводите во медиумите кои повикувајќи се на извори од Илинденска б.б. соопштија дека дошло до физичка...

Двоглед 02.09.20 | 16:46

Дивоградбата кај Мавровка е овогодинешниот добитник на наградата „Нефи Усеини“

Бесправно изградениот објект пред т.ц. Мавровка во Скопје, кој после повеќемесечни перипетии конечно денес започна да се урива, е овогодинешниот добитник на наградата...

Двоглед 04.07.20 | 17:49

И Црвенкапа реагираше затоа што ја ставиле во спот со Заев и Рускоска

Црвенкапа во соопштение до јавноста испрати реакција до ВМРО-ДПМНЕ затоа што во спот во кампањата за изборите на 15-ти јули е ставена во исто сценарио со, како што вели,...

Двоглед 15.06.20 | 20:24

Заев: Мојата чудесна земја северџанска

Не се само германските езера и планини се рај за 6000 денари (колку што е ваучерот за летување во Македонија). За исто толку пари можете да летувате и во Тетово, Македонски...

Двоглед 08.06.20 | 20:22

Анимал Бунди со реакција на изјавата на Караџовски, кучињата биле навредени од споредбата

Анимал Бунди испрати реакција во името на македонските кучиња во која се напаѓа споредбата на претседателот на комисијата за заразни болести, епидемиологот Караџоски,...

Двоглед 07.06.20 | 19:04

Шекеринска и Шилегов: „Блазе си ви што останавте во Скопје, многу ни е тешко и едвај чекаме да се вратиме“

Радмила Шекеринска и Петре Шилегов испратија заедничко соопштение од Маврово во кое истакнуваат дека поминуваат низ многу тежок период во викенд-карантинот. „Поздрав...

Двоглед 04.06.20 | 11:28

Пендаровски прогласи воена состојба во Дебар Маало, еснафот од Арачиново со поддршка

По информациите на многу објективни медиуми дека единиците на ЕБР интервенирале во локал во Дебар Маало со цел да проверат дали има гости во ентериерот на одреден угостителски...

Двоглед 18.05.20 | 09:30

Маж од Штип хоспитализиран на нервно откако се обидел да ги сфати зборовите на Заев

Маж од Штип вчера бил хоспитализиран на клиниката за невропсихијатрија во Скопје откако се обидел да сфати што зборува екс-премиерот Зоран Заев. Лицето според сведоштвото...

Двоглед 30.04.20 | 20:23

Красимир Каракачанов нов советник на Пендаровски

Бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов е назначен за нов советник на претседателот Стево Пендаровски. Каракачанов ќе го советува Пендаровски за односите...

Двоглед 28.04.20 | 13:35

Гугл и Фејсбук планираат да ја купат Република Македонија

Гигантите Гугл и Фејсбук планираат да ја купат Република Македонија, соопштуваат извори од владата за „Двоглед“. На ваков чекор технолошките гиганти се одлучиле затоа...

Двоглед 27.04.20 | 14:01

Протест за правда на СДСМ вечерва пред домовите на Мукоски, Арнаудов и Василевски

СДСМ вечерва ќе одржи протести за правда пред домовите на екс-пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов и Сашо Василевски. Од СДСМ велат дека на протестот ќе се пратат...