И додека повеќето возрасни без проблем можат да јадат мед, кога станува збор за бебињата работата е поинаква.

Бебињата помали од една година не смеат да консумираат мед поради бактеријата ботулинум која може да произведе токсини во дигестивниот систем и да доведе до ретка сериозна болест позната како детски ботулизам.

За среќа, детскиот ботулизам не е чест и многу редок, но препораките се да се чека бебето да наврши една година пред да консумира мед.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.