Научно истражување чии резултати се објавени во стручниот магазин Лансет Медисин џурнал, наведуваат статистика за најсмртоносни болести и тоа две години наназад, па се до научно втемелени предвидувања дури до 2040 година.

Земени се предвид 250 причини за смрт во 195 држави и територии и тенденција на раст на фатален исход покажуваат одделни заболувања додека научниците сметаат дека „топ трите“ уште долго нема да се менуваат.

1. Коронарна болест;

2. Инфаркт;

3. Респираторни инфекции;

4. Хронична опструктивна пулмонална болест;

5. Хронични болести на бубрезите;

6. Алцхајмерова болест;

7. Дијабетес;

8. Повредни на патување (патни и поморски несреќи);

9. Рак на белите дробови;

10. Дијареални заболувања;

11. Самоповредување;

12. ХИВ / СИДА;

13. Рак на црниот дроб;

14. Холестерол;

15. Карцином на ректумот;

16. Туберкулоза;

17. Вродени дефекти;

18. Предвремено породување;

19. Рак на дојка;

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.