Кандидатот за пратеник во Изборната единица 1 доктор Синиша Стојаноски преку видео на Фејсбук пишува дека лекарите ја бараат иднината надвор од Македонија, а тоа мора да се промени бидејќи здравствените работници заслужуваат повеќе.

Нашата држава продуцира многу стручни лекари, а моменталната ситуација во здравството е разочарувачка.Нашите колеги ја бараат иднината надвор од Македонија, ова мора да го промениме, здравствените работници заслужуваат многу повеќе.Повисоки плати и достоинствена плата за специјализантите, платени дежурства,подобри услови за работа, реконструкција на болниците и многу повеќе е наша обврска, стои во неговиот пост на Фејсбук.

Здравствените работници заслужуваат повеќе

Нашата држава продуцира многу стручни лекари, а моменталната ситуација во здравството е разочарувачка. Нашите колеги ја бараат иднината надвор од Македонија, ова мора да го промениме, здравствените работници заслужуваат многу повеќе.Повисоки плати и достоинствена плата за специјализантите, платени дежурства,подобри услови за работа, реконструкција на болниците и многу повеќе е наша обврска.#ОдбериОбнова

Gepostet von Синиша Стојаноски am Freitag, 3. Juli 2020

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.