Иако во најавата на организаторите стоеше дека демонстрантите ќе протестираат пред Владата и Министерството за здравство, сепак собирот од владината зграда заврши пред Обвинителството каде дел од демонстрантите фрлале со јајца кон зградата на ОЈО.

Закажан е нов протест за следната недела, во исто време.

Народот излезе на улиците по објавата дека на пациентите на Клиниката за онкологија им биле давани физиолошки раствори, а скапите лекови против канцерогинете заболувања завршувале на црниот пазар. Случајот е во рацете на Обвинителството.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.