Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 02.09 до 04.09.2022):

Направени се 1.308 тестови, а регистрирани се 254 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 143, Битола – 22, Охрид – 11, Куманово – 10, Тетово – 9, Кавадарци – 7, Велес – 6, Кичево и Кочани – по 5, Прилеп, Гостивар и Штип – по 4, Струмица и Гевгелија – по 3, Неготино, Ресен, Свети Николе, Крива Паланка, Берово, Валандово и Крушево – по 2, Струга, Делчево, Виница и Кратово – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (254), регистрирани се 61 реинфекции.

Регистрирани сe 412 оздравени пациенти од: Скопје – 231, Битола – 37, Куманово – 20 Охрид – 18, Прилеп – 13, Кавадарци – 10, Велес – 9, Тетово, Кочани, Струмица и Струга – по 7, Гостивар и Крива Паланка – по 6, Неготино и Богданци – по 5, Штип и Гевгелија – по 4, Крушево и Дебар – по 3, Кичево, Свети Николе и Берово – по 2, Ресен, Виница, Кратово и Пробиштип – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (02.09 – 04.09.2022) пријавени се 4 починати лица, од Скопје (76г), Пробиштип (62г), Велес (88г) и Виница (86г). Сите лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин нема регистрирани починати лица.

Направени се 1.308 тестови преку: ИЈЗ-176, ЦЈЗ Скопје-117, ЦЈЗ Битола-56, ЦЈЗ Прилеп-3, ЦЈЗ Тетово-15, ЦЈЗ Куманово-31, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–48, Жан Митрев (Филип Втори)-21, Авицена-26, Биотек-52, Систина-58, лабораторија Лаор-5, Синлаб-11, Ремедика-12, Плодност-11, Генеа-3, Никоб Лаб-38, ВФВ Медикал-4, Ели Медика Плус-8, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-11, Рапид Лаб–8, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 582.

Досега во земјата се направени вкупно 2.154.094 тестирање на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 340.948, бројот на оздравени пациенти е 330.153, на починати е 9.499, а бројот на активни случаи изнесува 1.296

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      160300, Активни   606
Куманово    18119, Активни    43
Битола      17811, Активни    110
Прилеп      15389, Активни    53
Тетово      14426, Активни    45
Кавадарци   11992, Активни    41
Велес 10733, Активни    28
Гостивар    10264, Активни    21
Охрид 10264, Активни    68
Струмица    8762, Активни     16
Штип  8710, Активни     28
Кичево      6056, Активни     21
Кочани      5528, Активни     28
Струга      5165, Активни     12
Гевгелија   4851, Активни     10
Неготино    4120, Активни     11
Ресен 3006, Активни     12
Радовиш     2824, Активни     13
Свети Николе      2789, Активни     9
Крива Паланка     2639, Активни     14
Делчево     2170, Активни     44
Берово      1851, Активни     17
Дебар 1811  4
Валандово   1596, Активни     3
Виница      1480, Активни     9
Пробиштип   1298, Активни     1
Кратово     1103, Активни     7
Богданци    1099, Активни     3
Крушево     1026, Активни     7
Демир Хисар 925, Активни      1
Македонски Брод   794, Активни      6
Демир Капија      629, Активни      1
Македонска Каменица     534, Активни      3
Пехчево     515, Активни      1
Дојран      369, Активни      0

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.