Хеликоптери ќе се вклучат во системот за итна медицинска помош, соопшти портпаролот на владата Мухамед Хоџа.

Оваа одлука ја донесе Владата на последната седница со што ќе се овозможи брза интервенција за итните случаи.

Владата на последната седница го донесе новиот текст на Решението за формирање комисија за спроведување постапка за доделување договор за јавно приватно партнерство за современа модерна организација – хеликоптерски итен медицински систем и хеликоптерски услуги за пребарување и спасување.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.