43 годишен пациент со КОВИД-19 е тргнат од распиратор во ГОБ„ 8 Септември“, дознава НОВА.

Станува збор за пациент од Тетово кој во тешка состојба бил примен во болницата и на респираторна машина бил поставен на 6 мај, се до 17(вчера) кога е ослободен од респираторната машина и почнал слободно да дише.

Ова е втор пациент кој станал од респиратор во државата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.