Во вакциналната амбуланта при ЈЗО Здраствен дом од Велес денеска, по два дена пауза, продолжи вакцинацијата против Ковид-19 на лицата над 75-годишна возраст од Велес и велешкиот поширок регион.

Во моментов лицата се вакцинираат со кинеската „Синофарм“, од која болницата добила 250 дози. Се неа, како што информира за МИА д-р Пандели Божиков од Здравствениот дом, веќе се вакцинирани 60 лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.