Министерот за здравство, Венко Филипче денеска изјави дека засега нема нови случаи со делта варијантата на коронавирусот, но во Тетово има четири сомнителни случаи на јужноафриканскиот сој.

Четири случаи треба да се секвеционираат, меѓутоа на јужноафриканскиот сој, а тоа значи има и други соеви присутни во земјава. Пристапот е ист, епидемиолошка анкета, анализа, скрининг на тестовите и индикација дали да се прави секвенционирање. Освен тоа нема информација дека има некој нов случај – изјави Филипче.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.