„О2 Иницијатива“ објави потресни фотографии од селото Костурино, Струмица, на кои може да се види како во печките за гасење вар се ложат гуми.

Тие ја опишуваат сцената како апокалиптична, споредувајќи ја со филмот „Mad Max“. Статија за истиот проблем, како и општо за загадувањето е објавена на сајтот „UnDark“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.