Западнонилска треска е регистрирана кај комарци во Белград.

Вирусот е регистриран кај комарци во неколку општини и неколку градови во Србија, рекол доктор Иван Алексиќ од Заводот за биоциди на Србија, пренесува „РТС”.

Тој навел дека тоа се главно гробишта и шумски комплекси и на неколку места во урбани средини.

Во Белград комарците биле регистрирани во Бањичка шума, околу гробиштата, во крајбрежјето на Дунав, во Котеж, Обреновац, Баново брдо…

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.