Во Романија поради коронавирусот нема слободни кревети на интензивна нега.

Групата за стратешка комуникација во борбата против Ковид-19 објави дека на државно ниво денеска нема слободни кревети на интензивна нега (ИЦУ) за луѓето заразени со коронавирусот. Останале само неколку кревети кои се зачувани за пациенти кои имаат посебна медицинска состојба, а им е потврден и САРС-Ков-2.

Во земјата денеска во болниците низ земјата се зафатени 1.624 кревети за интензивна нега. На национално ниво, има уште 187 легла за пациенти на ИКТ, кои служат како резерва и понекогаш се користат кога бројот на пациенти го надминува капацитетот.

Во земјата имаше отпор и протести против имунизацијата. Во рок од една година имаа три пожари во ковид болници.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.