Откако во последните 24 часа се регистрирани 227 нови позитивни случаи на Ковид-19 и 15 починати пациенти, вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 199.766, бројот на починати се 7.051 пациенти, а бројот на активни случаи изнесува 6.393.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 87383, Активни 3267
Куманово 12090, Активни 462
Тетово 10949, Активни 104
Прилеп 9375, Активни 258
Гостивар 7997, Активни 25
Битола 7341, Активни 208
Велес 6691, Активни 332
Кавадарци 6188, Активни 192
Охрид 6130, Активни 191
Штип 6065, Активни 212
Струмица 5886, Активни 141
Кичево 4074, Активни 73
Струга 3830, Активни 40
Кочани 3492, Активни 164
Гевгелија 2524, Активни 85
Неготино 2358, Активни 29
Свети Николе 1985, Активни 77
Радовиш 1582, Активни 48
Ресен 1574, Активни 40
Крива Паланка 1582, Активни 125
Дебар 1453, Активни 6
Берово 1227, Активни 15
Делчево 1142, Активни 22
Виница 1077, Активни 34
Пробиштип 994, Активни 64
Валандово 84, Активни4 17
Кратово 633, Активни 35
Богданци 579, Активни 24
Крушево 545, Активни 15
Македонски Брод 476, Активни 2
Демир Хисар 475, Активни 33
Демир Капија 410, Активни 1
Македонска Каменица 353, Активни 46
Пехчево 319, Активни 3
Дојран 143, Активни 3.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.