На Институтот за белодробни заболувања кај децата Козле ,во моментов нема хоспитаизирано ниту едно дете заболено со ковид 19-вели вели доктор Ангелчо Андоновски, специјалист педијатар и директор на Институтот за белодробни заболувања кај децата Козле за 24 инфо.

Неговата изјава доаѓа откако Институтот за јавно здравје, во Македонија на 1 јуни се регистрирал вкупно 220 случаи на деца заболени од Ковид-19, односно по возраст од 0-9 и 10-19 години се пријавени 101 и 119 случаи соодветно.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.