Во Кочани прогласена епидемија на жолтица. Во тамошниот Центар за јавно здравје хепатит А е дијагностициран кај 21 пациент. Речиси сите се деца на возраст од 5 до 11години. Здравствната состојба им е стабилна. Во моментот на штипска инфектологија се хоспитализирани десеттина пациенти, кои се со потешка клинича слика.

Токму нискиот степен на лична и колективна хигиена на жителите во кочанското ромско маало е евентулниот извор од каде се шири заразата, поочуваат епидемиолозите од Центарот за јавно здравје во Кочани. Вирусот е под контрола, смируваат тие. Во изминаиот период кога зачести бројот на заболени, направена е дезинфекција во неколку образовни институции, а се извршени и едукативни разговори за подобрување на хигиената со жителите на ромското маало.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.