Израел потврди случај со подваријанта на видот делта на коронавирусот, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави Министерството за здравство.

Како што е наведено, варијантата AY 4.2 е идентификувана во Израел, а преносител е момче (11 години), кое пристигнало од Европа.

Момчето било тестирано на меѓународниот аеродром Бен Гурион во близина на Тел Авив по враќањето од Молдавија и било ставено во карантин, а други контакти не беа откриени.

Подваријанта AY 4.2 се појави неколку пати во Обединетото Кралство, каде што се вели дека подваријантите на видот на делта се ретки и се чини дека не претставуваат ист ризик од многу повисока инфекција како и другите соеви.

Израел во моментов размислува за олеснување на ограничувањата за туризмот поради намалувањето на бројот на новозаразени со коронавирусот.

Претходниот план за отворање на границите пропадна поради зголемувањето на бројот на заразени со делта сојот.

На крајот на август и почетокот на септември, бројот на новозаразени достигна 11.000 дневно.

Израелските власти започнаа агресивна кампања за вакцинација со трета, зголемена доза на вакцина „Фајзер“ што доведе до пад на инфекцијата.

Денеска беше објавено дека имало 1.487 нови случаи на инфекција во претходните 24 часа.

Во Израел, 8,021 лице почина како резултат на инфекција со коронавирусот, а бројот на пациенти во сериозна состојба е намален од 357 на 353.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.