Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7572, бројката на оздравени пациенти е 3624, на починати е 362, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3586.

Од вчерашните тестови два се контролни, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 3656, активни 1928, Куманово 818, активни 179, Дебар 120, активни 67, Штип 411, активни 166, Прилеп 289, активни 58, Тетово 831, активни 351, Струга 288, активни 187, Велес 198, активни 36,
Битола 65, активни 24, Охрид 218, активни 189, Кавадарци 22, активни 15, Гостивар 188, активни 115, Гевгелија 12, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци).

Струмица 18, активни 10, Крива Паланка 18, активни 12, Радовиш 4, активни 0, Крушево 8, активни 4, Кочани 76, активни 17, Пробиштип 30, активни 19, Демир Хисар 3, активни 2, Македонски Брод 7, активни 5, Пехчево 6, активни 2, Берово 3, активни 0, Валандово 6, активни 2, Виница 4, активни 1.

Делчево 1, активни 0, Кратово 6, активни 3, Свети Николе 58, активни 51, Кичево 58, активни 49, Ресен 129, активни 88, Неготино 21, активни 3 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.