Фотографија од девојче кое прима инфузија пред детскиот оддел на болницата во Нови Пазар се прошири како молња на социјалните мрежи, а во таа прилика, на Фејсбук објави Муамера Турковиќ, медицинска сестра во детскиот оддел. Таа на фејсбук напиша дека на барање на девојчето и била дадена терапија пред болницата, а во договор со докторот.

Таа напишала дека детето во тој момент имало напад на задушување и дека често кашлала. Откако се погрижила за неа и и’ ја дала препишаната терапија, таа заедно со неа заминала во Крaљево, иако била на крајот од нејзината смена.

Го пренесуваме нејзиниот статус во целост:

Драги пријатели, почитувани граѓани на Нови Пазар. Во врска со фотографијата на тринаесетгодишното девојче кое прима терапија пред Детското одделение на Општата болница Нови Пазар, која беше споделувана со злоoбни коментари, имам морална обврска и желба да го разјаснам потеклото на споменатата фотографија.

Јас сум Муамера Турковиќ, медицинска сестра во детското одделение во општата болница, 27 години работам несебично, а бев фотографиран во задолжителната опрема на мојата работна задача со пациентката и нејзината мајка. Бев на должност кога девојчето, во придружба од нејзиниот татко и мајка, имаше потешкотии во дишењето. Таа веднаш беше прегледана, одредена и е терапија, извршен е тест за Ковид-19, и на ќерката и на мајката, измерена сатурацијата и беше организиран итен превоз до болницата во Краљeво. Детето имаше напaад на гушење и честа кашлица. Тоа ме замоли: ‘Може ли тука?’ – напиша сестрата.

Турковиќ додава дека, со дозвола на лекарот, таа прифатила да и ја даде терапијата пред одделот за да и помогне.

Веднаш поставив венска рута, дадов терапија по налог на лекарот. Брзата помош пристигна за 20 минути. Поради злoото што ни се случи и немањето персонал, не чекав да се повика другата медицинска сестра затоа што веќе беше крајот на мојата смена … Во истиот момент, отидов заедно со детето. Тој момент беше овековечен од некои соседни згради од луѓе кои не беа информирани за настаните (и тие не беа добронамерни). Мајката на детето забележа дека тие го снимаат целиот настан и ме информира дури во Брзата помош во Краљево додека го чекавме докторот.

Задоволна од нашата реакција и помошта што и ’се пружа на нејзиното дете, но и подготвена да го потврди сето она што го напишав. Стигнав утрово во 2:30 часот од транспортот. Со оглед на тоа дека работев и денес, а дома бев околу три часот, немав време да реагирам досега и да ја кажам вистината. Морам да бидам искрена дека не очекував злонамерно споделување и коментари на социјалните мрежи и јавните медиуми. Апелирам јавноста да обезбеди поддршка за медицинскиот персонал, и непроверените фотографии да не предизвикуваат пaника кај граѓаните“.

П.С. Ова е точно и сè друго е гласина. Ако направив нешто лошо, јас сум подготвена да ја сносам одговорноста“ – ја објасни ситуацијата медицинската сестра.

Министерот за здравство Златибор Лончар во изјава за српска телевизија изјави дека девојчето нема никаква врска со короната, и дека му е укажана прва помош надвор, затоа што страда од астма, и дека најбезбедно нешто за девојчето не било да влегува во црвената зона, во болницата која е претворена во Ковид центар.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.