Претседателката на здружението за ретки болести „Живот со предизвици“ Весна Алексовска, пациент со болест на Гоше е револтирана што лицата со ретки болести се уште не се на приоритетната лица за вакцинирање против ковид-19. Таа вели дека е пријавена за вакцина уште од кога е излезен сајтот, а уште нема термин за вакцина.

Ептен ред, нели. Пријавена сум уште кога излезе сактот и со ретка болест. Има други како мене со поризчни болести. Си чекаме ред. Во меѓувреме и 20 годишни стигнале. Алал, пишува Алексовска на Фејсбук.

Epten red neli.. Hmmm.. Prijavena sum uste koga izleze sajtot i so retka bolest.. Ima drugi kako mene so porizicni bolesti.. Si cekame red.. Megjuvreme i 20 godisni stignale.. Alal..

Posted by Vesna Aleksovska on Friday, 7 May 2021

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.