Министерството за здравство подготвува сертификати за граѓаните кои ќе добијат по две дози  од некоја од вакцините за слободно да патуваат кон државите кои забранија влез на македонските граѓани. Сертификатот ќе важи и за патување во Грција. За истата цел ќе остане и потврдата за негативен ПЦР тест.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.