По корооната уште една несреќа jа снајде Индија. Се појавија смртоносни црни габи кои се закачуваат за пациенти кои боледуваат од корона.

Габите најчесто го напаѓаат мозокот и оваа појава е наречена „Мукормикоза“. Оваа габа предизвикува високо ниво на смртност и ако се всади во главата неопходна е операција.

Оваа болест предизвикува мувла на мукромицетот“ и може да се најде најчесто во болниците а лесно се лепи на постелнина а се пренсува и низ воздухот. Габата најчесто влегува преку синусите и стигнува до главата. Кога вашиот имунолошки систем не може да ја држи под контрола го напаѓа мозокот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.