Научниците од Одделот за физика на Универзитетот во Оксфорд создадоа екстремно брз тест за Ковид-19 на кој му требаат само пет минути за да обезбеди резултати, објави во четвртокот АстраЗенека, партнерот за вакцини во Оксфорд.

Тестот може да открие вируси и да ги идентификува за ова време.

Универзитетот Оксфорд додаде дека се обидува да започне развој на почетокот на следната година и дека се очекува да добие регулаторно одобрување до средината на 2021 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.