Три нови доенчиња на возраст од 5 месеци до 1 година заболени од сипаници лежат на Инфективната клиника во Скопје. Во потешка состојба се две деца и двајца возрасни кои се исто така хоспитализирани. Во меѓувреме, денеска продолжи теренската вакцинација во основните училишта.

Теренската вакцинација утре ќе се прекине поради празникот 1-ви мај.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.