Ефикасноста на третата руска вакцина против ковид-19, „КовиВак“, е поголема од 80 отсто, според првичните податоци, објави руската новинска агенција „Интерфакс“.

Рускиот центар Чумаков, гранка на Руската академија на науките, може да произведе шест пати повеќе вакцини од првично планираните 10 милиони дози годишно, додаде „Интерфакс“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.