Четиринаесетгодишниот Алек Инграм од Мисури, кој починал од рак, бил погребан со поворка од повеќе од 2.000 спортски автомобили, а за да му се исполни последната желба на тинејџерот, помогнале илјадници граѓани.

Повеќе од 2.100 спортски автомобили и 70 моторцикли формирале погребна колона за да го испратат момчето до вечниот дом.

Алек починал на 7 ноември по четиригодишна борба со ретка форма на карцином на коските.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.