Најпозната „тешка и неизлечива болест“, судејќи по таблоидите, е псоријазата на Ким Кардашијан. Но, нека бидат спокојни сите фанови, ете и за оваа болест постои лек, кој до секогаш мни бил под носост, но не сме го гледале.

Бананата често ја спомнуваат како многу здраво овошје кое е корисно за целиот организам, но ако го прочитате текстот до крај ќе откриете и зошто е корисна кората…

Баш како и бананата и нејзината лушпа е преполна со хранливи материи. Во некои земји, како Индија, лушпата од ова вкусно овошје ја сметаат за деликатес, но неа може да ја користите и за разубавување.

Бананата е многу здрава и богата со витамини, но и нејзината лушпа е богата со растителни влакна. Ние вообичаено ја фрламе, а Индијците години наназад ја користат за различни работи.

Лушпата од банана е добра за кожата и успешно ги третира разните кожни болести. Истријте ја лушпата од банана на кожата и таа ќе делува како антибиотик, ќе ја хидрира вашата кожа, ќе го ублажи чешањето. Користете ја внатрешната страна од лушпата.
Тоа што ќе ви се допадне е тоа што како и кокосовото масло, внатрешната страна од лушпата од банана има моќ на здрав начин да ги избели вашите заби. Само треба со неа убаво да ги истриете вашите заби, секој ден барем 15. деноа и ќе заблежите значителна промена.

Секако дека е подобро секогаш да користите природни намирници затоа што тие не можат да предизвикаат некои последици како што може употребата на разни хемиски препарати.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.