Светската здравствена организација (СЗО), истакнувајќи дека случаите на Ковид-19 се зголемени во 110 земји, предупреди дека епидемијата не е завршена.

Говорејќи на прес-конференцијата во седиштето на организацијата во Женева, генералниот директор на СЗО, д-р Тедрос Аданом Гебрејесус ги оцени најновите случувања во случаите на Ковид-19.

Наведувајќи дека BA.4 и BA.5, една од под-варијантите на Ковид-19, предизвикаа зголемување на случаите во 110 земји, Гебрејесус рече:

„Додека имаше 20 отсто зголемување на глобалните зголемувања на случаи, стапките на смртност се зголемија во 3 региони на СЗО“.

Гебрејесус изјави дека епидемијата се менува.

„Постигнавме напредок во борбата против вирусот, но епидемијата сè уште не е завршена“.

Нагласувајќи дека способноста на СЗО за следење на вирусот е ограничена поради намалувањето на тестирањето, известувањето за случаи и секвенционирањето на геномите низ целиот свет, Гебрејесус рече:

„Следењето на сегашната варијанта Омикрон и анализата на варијантите што ќе се појават потоа стануваат сè повеќе тешко”.

Гебрејесус го привлече вниманието на важноста на вакцинацијата, така што сегашните зголемувања на случаите не го прават Ковид-19 поопасен и ја сподели информацијата дека „повеќе од 12 милијарди дози вакцина се дистрибуирани во светот во последните 18 месеци“.

Истакнувајќи дека стапката на вакцинација на здравствените работници и лицата постари од 60 години е 75 отсто во светот, Гебрејесус ги повика земјите да „вакцинираат најмалку 70 отсто од своето население“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.