Според податоците на Светската здравствена организација (СЗО), 2,7 милиони луѓе годишно умираат низ Европа од ултра-обработена храна (UPF), алкохол, тутун и фосилни горива.

Експертите велат дека моќните индустрии го поттикнуваат лошото здравје и прераната смрт со мешање во владините политики и напорите за намалување на случаите на рак, срцеви заболувања и дијабетес.

Во новиот извештај, СЗО повикува на „строга регулатива за намалување на моќта на индустријата“ и ги повикува владите да иницираат здравствени политики кои индустријата редовно ги „предизвикува, одложува, слабее или запира“.

СЗО објави дека „повеќе од 7.400 луѓе умираат секој ден“ во Европа од штетни производи и практики „промовирани од комерцијалната индустрија“.

„Овие комерцијални производи се одговорни за 24 проценти од сите смртни случаи, вклучително и високата смртност од кардиоваскуларни болести (51,4 проценти) и рак (46,4 проценти)“, соопшти СЗО.

Во извештајот се наведува дека индустриите за тутун, алкохол, ултра-преработена храна и гориво се целосно или делумно одговорни за 2,7 милиони смртни случаи годишно во Европа.

Во меѓувреме, глобалната слика покажува дека тутунот, UPF, фосилните горива и алкохолот предизвикуваат 19 милиони смртни случаи годишно, или 34 отсто од сите смртни случаи.

По анализата на податоците, СЗО соопшти дека 1,15 милиони смртни случаи годишно во Европа се предизвикани од пушење, 426.857 од алкохол, 117.290 од исхрана богата со преработено месо и 252.187 од исхрана богата со сол.

Овие бројки дури и не ги вклучуваат смртните случаи предизвикани од дебелина, висок крвен притисок, висок шеќер во крвта или висок холестерол, сето тоа поврзано со нездрава исхрана, се вели во извештајот.

Извештајот ги повикува владите да ги препознаат тактиките што ги користи индустријата, како што се обвинување поединци, маркетинг, ширење дезинформации, промоции на социјалните мрежи, лобирање и „поткопување на науката“, како што е финансирање на истражувања кои ги унапредуваат нивните цели.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.