Едно истражување на американски научници на испитаници со дијабетес тип 2, ја поврзува присутноста на стресот и депресијата со поголем ризик од мозочен удар.

Стресот и депресијата биле поврзани со поголем ризик за смрт од срцеви заболувања и крвните садови, објавија научниците од Универзитетот Источна Каролина.

Ризикот бил најголем за лицата кои истовремено биле погодени и со стрес и со депресија.

Кај тие испитаници ризикот за смрт од болести на срцето и крвните садови бил поголем од двојно поголем.

Резултатите објавени во стручното списание „Diabetes Care“ се темелат врз основа на следње на 22.000 возрасни испитаници на просечна возраст од 64 години.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.