StopKorona! – е мобилната апликација која ќе ја применуваат властите за справување со ковид-19, а на денешната седница Владата го овласти министерот за здравство Венко Филипче да го потпише договорот за донација на оваа апликација со Друштвото за информатичка технологија „Некстсенс“.

Користењето на оваа мобилна апликација е на доброволна основа од страна на граѓаните, а деталите за апликацијата ќе бидат презентирани на прес конференција од страна на министерот за здравство и министерот за информатичко општество и администрација, најавија од Владата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.